Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Co warto wiedzieć przed montażem schodów drewnianych wewnątrz domu?
dom wskazówki

Co warto wiedzieć przed montażem schodów drewnianych wewnątrz domu?

Schody drewniane są jednym z najbardziej klasycznych rozwiązań, które sprawdza się praktycznie w każdym miejscu. To rozwiązanie bardzo wygodne dla każdego z domowników. Za sprawą wykorzystania tego typu konstrukcji można zadbać o atrakcyjny wygląd wnętrza. Trzeba mieć na uwadze to, że wchodzenie po nich musi być wygodne, dlatego konstrukcja powinna być dopasowana, zarówno do potrzeb użytkowników, jak i warunków przestrzennych.

Ile kosztują schody drewniane?

Podczas dokonywania projektu domu czy gruntownego remontu, często pojawia się pytanie o koszt montażu schodów drewnianych. Cena realizacji tego elementu może być bardzo zróżnicowana i zależna od wielu czynników. Co wpływa na kosz takiej inwestycji? W jaki sposób nie obciążyć domowego budżetu? Przede wszystkim wpływ na cenę schodów ma wysokość kondygnacji. To, na którym piętrze mają się znajdować sprawia, że ilość wykorzystanych materiałów może być większa. Ponadto rodzaj konstrukcji jaką przyjmą schody drewniane, również odbija się na cenie.

Wykorzystując nowe projekty jesteśmy w stanie zapobiec wizualnemu obciążeniu dla danej aranżacji. Zapewnienie unikalnego efektu wymaga określonej przestrzeni oraz elementów konstrukcyjnych. W przypadku np. schodów dywanowych, których montaż dokonuje się bezpośrednio do ściany nośnej, koszt będzie większy, ale w takim wypadku uzyskamy efekt stopni wyrastających ze ściany niczym drewniane półki. Proste schody drewniane można zaprojektować na wiele sposobów, łącząc komfort użytkowania z wyjątkowo atrakcyjnym wyglądem, ale to przedsięwzięcie należy odpowiednio oszacować.

Jakie wybrać drewno na schody?

Jednym z najpopularniejszych materiałów jest jesion. Schody drewniane z tego tworzywa doskonale sprawdzają się w eleganckich wnętrzach. Dlaczego? Jesion charakteryzuje się bardzo dużą twardością oraz wytrzymałością. Wybierając ten gatunek drewna można mieć pewność, że każdy stopień będzie utrzymany w bardzo dobrym stanie przez długi czas. Użytkownicy cenią sobie jesion, także ze względu na stosunkowo niską cenę. W porównaniu z dębem, można liczyć na kilkanaście procent oszczędności. Sprężystość tego drewna oznacza także łatwą obróbkę, dzięki czemu często tworzy się z niego drewniane balustrady w bardzo oryginalnych projektach.

Jesion i dąb to materiały, które często są stosowane w przypadku wielu projektów. Jednak coraz więcej firm stosuje w swoich rozwiązaniach odmiany drewna egzotycznego, jak np. teak, merbau czy wenge. Poddane dodatkowej obróbce, czyli bieleniu, wędzeniu, olejowaniu oraz lakierowaniu gwarantują niebywałe aranżacje. Współgrają one zarówno w jasnych, jak i ciemnych pomieszczeniach. Pozwalają na wprowadzenie ciekawego kontrastu. Schody drewniane z materiałów egzotycznych prezentują atrakcyjne usłojenia, co doskonale współgra pod względem wizualnym z foremnymi bryłami. Można je stosować w minimalistycznych wnętrzach, ale także mogą pełnić funkcję dekoracyjną. Należy też pamiętać o elementach dodatkowych, jakie powinny posiadać schody drewniane. Muszą posiadać wytrzymałe balustrady, które mogą być oparte na łączeniu metalu, szkła z drewnem. Można być pewnym, że efekt końcowy będzie spójny, trwały i atrakcyjny.