Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Izolacje natryskowe – o czym warto pamiętać?
budownictwo

Izolacje natryskowe – o czym warto pamiętać?

Izolacje natryskowe w budynkach sprawiają, że są one szczelne, co chroni nie tylko przed wiatrem czy deszczem. Pozwalają także utrzymywać ciepło w środku. Od dobrych kilku lat zyskują one na popularności. Odbywa się to z użyciem specjalnej pianki poliuretanowej. Wcześniej najczęściej wykorzystywano ją w celu ocieplenia wełny szklanej czy styropianu.

Izolacje natryskowe, a pianka PUR

PUR to skrót nazwy dla pianki poliuretanowej, będącej materiałem budowlanym. Wytwarzany jest z gotowych składników, które nanosi specjalistyczny agregat. Niestety, nie można w trakcie prac nałożyć materiału, jakim jest pianka PUR samodzielnie bez użycia wspomnianego już agregatu, jak to ma miejsce w przypadku wełny lub styropianu.

Izolacja natryskowa: piana otwartokomórkową, a piana zamkniętokomórkowa

To rodzaj pianki PUR, która przypomina w strukturze gąbkę. Jest termiczna izolacyjność wynosi (λ = 0,036-0,040 W/(m.K)). W dodatku jest niesamowicie leciutka, gdyż mniej więcej dziesięciokrotnie lżejsza od przykładowej wełny do ociepleń. Dodatkową zaletą jest, że pianka otwartokomórkowa jest paroprzepuszczalna. Taka pianka znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie kiedyś używano wełny lub celulozy.
Najbardziej podstawowym i znanym modelem pianki jest zamkniętokomórkowa, na którą składają się mikroskopijne i zamknięte pęcherzyki. Pianka właściwościami zbliżona jest do polistyrenu XPS. Nadaje się najlepiej do ocieplania i uszczelnień w miejscach, gdzie wcześniej sprawdzały się płyty poliuretanowe lub styropian. Pianka jest porównywalnie wytrzymała termicznie w kwestii izolacji termicznej, co jej otwartokomórkowy kuzyn – λ = 0,023-0,029 W/(m.K). Jednak w przeciwieństwie do tamtej, ta nie jest paroprzepuszczalna. Cechuje się jednak wysoką odpornością na wodę oraz lekkością. W formie zastygłej jest twarda i sztywna, przez co mniej elastyczna i podatniejsza na naprężenia.

Izolacje natryskowe, a zalety PUR

Pianka PUR w obu wersjach ma wiele zalet i nadaje się do izolacji natryskowych we wszystkich budynkach, szczególnie konstrukcjach z drewna. Pianka wykazuje się elastycznością i trwałością, łatwiej dociera w trudnodostępne miejsca, a otwartokomórkowa wersja jest dodatkowo bardziej nasiąkliwa i paroprzepuszczalna.

Możemy być pewni, stosując piankę PUR w izolacji natryskowej, że będzie to sposób profesjonalny, wygodny i skuteczny na ocieplenie i uszczelnienie budynku. To idealne rozwiązanie dla izolacji, a szczególnie izolacji natryskowych. Pianka, szczególnie w przypadku konstrukcji drewnianych, spisuje się na medal.