Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Jak zrobić taras drewniany?
wskazówki

Jak zrobić taras drewniany?

Tarasy drewniane to rozwiązanie, z którym możemy zetknąć się w wielu polskich ogródkach. Są one bowiem opcją trwałą, estetyczną, a przy tym bardzo przystępną. Nie ma bowiem materiału bardziej ponadczasowego, niż klasyczne drewno. Szlachetny charakter łączy się tu bowiem z szykowną neutralnością, sprawiającą, że drewniane deski idealnie wkomponowują się w powierzchnie betonowe, ceglane lub tynkowane. Drewniane tarasy to także prosta konserwacja, niewymagająca od nas zakupu bardzo drogich preparatów lub wzywania specjalistów. Trudno jest się zatem dziwić, że Polacy coraz chętniej wzbogacają ogrodową architekturę także i o taras. Zdziwi się przy tym ten, kto uważa, że jego samodzielne wykonanie jest procesem trudnym. Wręcz przeciwnie – przy odpowiednim przygotowaniu, stworzenie własnego tarasu nie pochłania zbyt wielu zasobów pieniężnych, zaś my sami spędzimy nad nim zaledwie kilka godzin. Oto, co warto wiedzieć na ten temat.

Przygotowania do budowy

 

 

Decydując się na taras drewniany, powinniśmy zadbać wpierw o odpowiedni zestaw narzędzi, w skład którego powinien wchodzić młotek, centymetr, wiertarka oraz piła ręczna lub mechaniczna. Następnie, przyjrzymy się dokładnie dostępnym typom drewna tarasowego. Na rynku dostępne są bowiem zarówno elementy lite, jak i profilowane. W przypadku tych drugich, na powierzchni deski możemy znaleźć specjalne rowki o średnicy około centymetra, przeznaczone do optymalnego odprowadzania nagromadzonej wody. To, który gatunek drewna najlepiej sprawdzi się w naszym wypadku, zależy już jednak wyłącznie od naszych preferencji oraz indywidualnych potrzeb. Drewno odznacza się bowiem nie tylko różnym kolorem, ale też wytrzymałością na czynniki zewnętrzne, co ma bezpośredni wpływ na jego cenę.

Znakomitą alternatywą jest tu też taras z deski kompozytowej. Materiał ten znakomicie imituje bowiem drewno, zapewniając stylową prezencję konstrukcji. To jednak nie jedyna zaleta takiego rozwiązania. Kompozyt jest niezwykle trwały, zaś jego wszechstronność sprawia, że deski możemy położyć w różnych konfiguracjach. Także i cena jest tu zdecydowaną zaletą – elementy kompozytowe, pomimo swojej trwałości, są znacznie tańsze, niż wiele gatunków drewna.

Budowa tarasu

 

 

Pamiętajmy, że tarasy drewniane muszą być osadzone na równej, suchej powierzchni, która nie będzie stwarzać zagrożenia zawalenia się całej konstrukcji. W przypadku naturalnego podłoża, możemy posłużyć się piaskiem lub tłuczniem, którego kilkucentymetrowa warstwa nada powierzchni odpowiedniej grubości i stabilności. Stawiając taras na betonie, pamiętajmy o pewnym spadzie powierzchni, dzięki któremu możliwe będzie sprawne odprowadzanie wody.

Oczywiście, najbardziej czasochłonnym procesem jest tu kładzenie desek. Przygotowując taras drewniany, możemy zaopatrzyć się zarówno w elementy już docięte, jak i te, które będziemy musieli dostosować samodzielnie, posługując się piłą. Kładąc deski, powinniśmy zacząć od strony domu, stopniowo poruszając się w stronę ogrodu. Jeśli chcemy, aby efekt końcowy odznaczał się wizualnym wydłużeniem, kładźmy deski prostopadle do budynku. Elementy mocujemy, stosując w tym celu wkręty lub gwoździe. Nie zapominajmy również o szczelinach dylatacyjnych. Po zakończonych pracach, suche drewno należy pokryć środkiem do impregnacji, zanim przejdziemy do jego ewentualnego pomalowania.