Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Łączniki do drewna – w jakich przypadkach są stosowane?
dom

Łączniki do drewna – w jakich przypadkach są stosowane?

Każda trwała konstrukcja jest wzmocniona odpowiednimi elementami. Do tej grupy należą właśnie łączniki do drewna, które są powszechnie stosowane przy wznoszeniu wiat, altan czy zadaszeń tarasów. Kupując łączniki do drewna, możesz sam łączyć drewniane elementy, tworzące konstrukcje bez konieczności korzystania z usług profesjonalnej firmy budowlanej. Jeśli chcesz dowiedzieć się, czym są łączniki do drewna i w jakich formach występują, to ten artykuł jest dla Ciebie. Zapraszamy do lektury. 

Czym są łączniki do drewna?

Na rynku łączniki do drewna występują również pod nazwą łączników ciesielskich. Przez niektórych fachowców są określane również jako okucia budowlane. Jednak bez względu na ich nazwę elementy tego typu pozwalają na stabilne i trwałe połączenie elementów drewnianych lub drewnopochodnych z innymi elementami wykonanymi ze stali, betonu czy kamienia. Dzięki temu budowlańcy mogą tworzyć konstrukcje zawierające elementy wykonane z innych materiałów. 

Biorąc pod uwagę właściwości, nasuwa się naturalne pytanie, z czego najczęściej są wykonywane łączniki do drewna? Ich trwałości uniwersalność tkwi zdecydowanie w użytym materiale, ponieważ najczęściej są produkowane z aluminium lub stali nierdzewnej. W sklepach łączniki tego typu występują w wielu wariantach, które różnią się kształtem i wielkością. 

Łączniki do drewna – rodzaje

Jeśli chodzi o łączniki do drewna, to występują one w kilku formach. Najpopularniejszych z nich, to kątowniki. Charakteryzują się tym, że ramiona zawsze tworzą kąt 90°. Wielkość takich elementów jest dobierana w zależności od powstałej konstrukcji.

Do grupy łączników do drewna zaliczamy również płytki perforowane. Pozwalają one łączyć elementy, które występują w takiej samej płaszczyźnie. W niektórych przypadkach, gdy jest potrzeba wybudowania lekkich stropów, to łączniki do drewna tego typu mogą być wzmacniane taśmami perforowanymi. Na uwagę zasługują również kotły fundamentowe. Jako Łączniki do drewna pozwalają tworzyć krzyżowe połączenia, które są trwałe i odporne na wiatr.