Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Ocieplanie budynku – jaki termin wybrać?
budownictwo dom wskazówki

Ocieplanie budynku – jaki termin wybrać?

Ocieplanie budynków to ważna decyzja, która pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy oraz zapobiega uciekaniu ciepła. Jest to jednak też decyzja wiążąca się z dużymi nakładami finansowymi. Należy zatem wybrać odpowiedni termin, tak aby prace były przeprowadzone w optymalnych warunkach i aby termoizolacja dokładnie spełniała swoje zadanie.


Nowe i stare budownictwo – kiedy ocieplać?

Ocieplanie nowego budynku należy do relatywnie najprostszych zadań. Kwestia termoizolacji zazwyczaj jest brana pod uwagę już podczas projektowania budynku. Realizacja ocieplenia oraz przewidziane koszty są wpisane w projekt całego przedsięwzięcia. Nowy budynek najlepiej ocieplać po kilku miesiącach od wybudowania. Elementy konstrukcyjne budynku będą miały wtedy odpowiednią wilgotność. Powierzchnia, która zostanie poddana termoizolacji powinna być sucha i o odpowiedniej temperaturze.

Ocieplanie budynków już istniejących i wykonanych w starszej technologii także jest możliwe. Na przeprowadzenie termoizolacji właściwie nigdy nie jest za późno. Nowoczesne metody sprawdzą się też w przypadku starego budownictwa. Skuteczne ocieplenie znacznie zwiększy komfort użytkowania obiektu. Starsze budynki muszą zostać odpowiednio przygotowane do termomodernizacji, co poniesie za sobą nieco dłuższy czas pracy i wyższe koszty niż w przypadku nowych budynków.


Ocieplanie budynków – niskie temperatury nie są wskazane

Ocieplenie budynku powinno być przeprowadzone w odpowiednich warunkach. Nie zaleca się wykonywania prac termoizolacyjnych w miesiącach zimowych. W niskich temperaturach proces ocieplania jest po prostu bardzo ryzykowny. Na niekorzyść wpływają też takie warunki jak opady, duża wilgotność czy duże wahania temperatur. Stosowane do ocieplania materiały mogą ulec zniszczeniu przez nieodpowiednie warunki podczas ich nakładania. Jak widać ocieplanie budynków zimą czy jesienią może być ryzykowne i nieść za sobą niepotrzebne dodatkowe koszty.


Wiosna i lato, ale nie za gorące – najlepszy czas na termomodernizację

Najlepszym okresem na wykonanie termomodernizacji budynku jest wiosna oraz miesiące letnie. Optymalna temperatura do wykonywania prac wynosi od 5 do 25 stopni Celsjusza. Dotyczy to temperatury powietrza oraz podłoża. Takie warunki są najlepsze do wykonywania wszystkich niezbędnych prac. Proces wiązania materiałów nie będzie w żaden sposób zaburzony. Efekt prac przeprowadzonych w odpowiednim czasie będzie też najlepszy i najtrwalszy. Gorące miesiące letnie, kiedy temperatura przekracza 25ºC, nie są dobrym terminem do przeprowadzania termomodernizacji. W wysokich temperaturach dochodzi do szybszego odparowania wody, a to może zaburzać proces wiązania wykorzystywanych materiałów. Może to doprowadzić do zmiany trwałości istotnych parametrów, takich jak wytrzymałość czy nasiąkliwość.

https://piana-ocieplenie-wielkopolska.pl/ocieplanie-budynkow-poznan/

Podjęcie decyzji o ociepleniu budynku jest zawsze dobrym wyborem. Nie warto jednak się śpieszyć i ocieplać budynku zimą. Będzie to po prostu wyrzucenie pieniędzy w błoto. Lepszym rozwiązaniem jest odpowiednie rozplanowanie inwestycji w czasie i wybór takiego terminu, w którym panować będą optymalne warunki do przeprowadzenia modernizacji budynku.