Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Projekt gotowy czy indywidualny?
budownictwo

Projekt gotowy czy indywidualny?

Dylemat ludzi stających przed decyzją o budowie domu, garażu czy innego lokalu użytkowego. Można, bowiem skorzystać z gotowych projektów, które wyglądają jak kompletna dokumentacja, a można na podstawie swoich wizji i priorytetów zamówić projekt w pracowni architektonicznej.

Wszystko zależy od wymagań, czasu i poziomu skomplikowania planowanej inwestycji. W grę wchodzą też pieniądze, choć zaraz wyjaśnimy, dlaczego projekt indywidualnie tworzony, nie zawsze jest dużo droższy od gotowego.

Gotowe projekty budowlane- wady i zalety

Do niewątpliwych zalet gotowych projektów jest ich duży wybór. Można wybrać z katalogu ten dom, który najbardziej odpowiada nam wizualnie i funkcjonalnie. Jest to dużym ułatwieniem dla osób nieposiadających doświadczenia w budowie domu, które nie mają jasno sprecyzowanych potrzeb. Często jest możliwość obejrzenia zrealizowanego projektu w rzeczywistości, z wizualizowania sobie własnego domu.

Gotowe projekty budowlane zamawiane w pracowniach architektonicznych mają ten plus, że można je modyfikować, wprowadzając indywidualne poprawki, a czasem wybierając zestaw rysunków opcjonalnych np. projekt uwzględniający instalację z pompą ciepła, centralnym odkurzaczem, albo lustrzanym odbiciem budynku.

Wadą, jaką posiadają gotowe projekty budowlane jest konieczność ich adaptacji, czyli dostosowanie do miejscowych realiów. Projekt gotowy jest, bowiem produktem komercyjnym. Żeby nabrał mocy prawnej i stał się podstawą otrzymania pozwolenia na budowę, musi być zgodny z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni, decyzją o warunkach zabudowy i warunkach gruntowych w konkretnej lokalizacji. Przykładowo plan zagospodarowania przestrzeni na danym terenie przewiduje budynki nie wyższe niż jedna kondygnacja. Nie ma możliwości podpięcia do sieci gazowej, zatem konieczne do ogrzewania powierzchni i ciepłej wody jest uwzględnienie innych źródeł energii, ze wskazaniem na energię ze źródeł odnawialnych. Wszystko to musi zostać uwzględnione w gotowym projekcie.

Indywidualne projekty budowlane- wady i zalety

Projekty budowlane tworzone od podstaw. Na podstawie rozmów i konsultacji z klientem. Dzięki kompetencjom i kreatywności, zaangażowanych w projekt architektów, można osiągnąć prawdziwe dzieła sztuki budowlanej, „szyte na miarę” klienta. Są to realizacje niepowtarzalne i bardzo spersonalizowane.

Plusem takich niestandardowych rozwiązań jest doceniany szczególnie przez osoby odchodzące od sztampowych propozycji. Tworzony dom z założenia współgra z terenem, lokalizacją i jest w niewpisany, a nienaginany poprzez liczne modernizacje.

Wykorzystanie atutów działki i jej lokalizacji pozwala wprowadzić oszczędne rozwiązania zarówno w doborze materiałów jak i późniejszej eksploatacji.

Koszty projektów w dwóch wariantach

Wadą projektów indywidualnych jest wysoka cena wyjściowa. Wpływa na nią duży nakład czasu i pracy, by stworzyć od zera kompletny projekt. Jednak kwota początkowa jest czasem mylna. Koszt gotowego projektu może być, bowiem znacznie wyższy, w zależności od ilości poprawek, modernizacji i indywidualnych zmian.