Zamierzasz wybudować piękny dom, lecz jeszcze nie masz wybranego konkretnego projektu? Wybór gotowego projektu lub stworzenie indywidualnego nie jest łatwą sprawą. Aby mieć gwarancję, że projekt spełni oczekiwania wobec nieruchomości, warto odpowiedzieć sobie na kilka pytań.
Czy można zmieniać rozwiązania w gotowym projekcie domu?
To pytanie bardzo często stawiają osoby, którym się w sumie podoba gotowy projekt, lecz nie do końca. Przykładowo może się podobać projekt dom do 100m2, lecz klienci mogą poprosić doprojektowania przydomowego garażu. Takie zmiany są oczywiście możliwe. Wszelkie zmiany projektowe architekt może wprowadzić, przed wypracowaniem gotowego projektu zaakceptowanego przez klienta. Należy jednak pamiętać, że możliwość modyfikacji projektu jest zależna od potencjału zakupionej działki oraz przepisów kształtujących zabudowę na danym terenie. Dlatego, weryfikacja dokumentów planistycznych związanych z daną działką powinna nastąpić jeszcze przed wizytą w biurze architektonicznym.
Jaki projekt jest najtańszy?
Każdy projekt prezentuje wiele informacji, a w tym koszty budowy domu. Na koszty budowy wpływa przede wszystkim metraż dostosowany do potrzeb rodziny. Inne koszty budowlane będą prezentowały projekty domów parterowych do 100 m2, a inne te o powierzchni do 150 m2. Oprócz metraży koszty prac budowlanych zależą od rodzaju konstrukcji, rodzajów materiałów budowlanych i izolacyjnych oraz poszczególnych instalacji. Postawienie jednak na najlepsze rozwiązania będzie dobrą decyzją.
Wybudowanie domu według zasad pasywnego budownictwa czy wybór instalacji bazujących na odnawialnych źródłach energii pozwoli zmniejszyć koszty eksploatacyjne. Przykładowo łącząc panele fotowoltaiczne z pompą ciepła typu powietrze, nasz dom może być całkowicie niezależny od instalacji miejskiej. Obecne trendy wskazują, że domy powinno się budować w oparciu najlepsze rozwiązania pozwalające maksymalnie zmniejszyć rachunki za media.