Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Na co powinniśmy zwrócić uwagę, projektując toaletę publiczną?
budownictwo

Na co powinniśmy zwrócić uwagę, projektując toaletę publiczną?

Toalety publiczne już dawno przestały uchodzić za miejsca brudne i nieestetyczne, do których wchodzimy wyłącznie wtedy, gdy naprawdę musimy. Obecnie, właściciele obiektów użytku publicznego coraz częściej stawiają na nowoczesną, sterylną estetykę. W efekcie, toalety nie odstraszają już swoim zaniedbaniem, przy jednoczesnym zagwarantowaniu odwiedzającym je osobom pełnego bezpieczeństwa przed zarazkami. Oczywiście, każdy właściciel nowo zakupionego budynku powinien pamiętać o sporządzeniu właściwego projektu, uwzględniającego właśnie wymiary toalety czy też rozmieszczenie kabin w jej wnętrzu. W niniejszym artykule opowiemy o najistotniejszych kwestiach, związanych z projektowaniem takich pomieszczeń.

Prawidłowy projekt toalety

O czym powinniśmy pamiętać, sporządzając projekt? Przede wszystkim o tym, gdzie mają znaleźć się umywalki. Jeśli wymiary toalety na to pozwalają, możemy zdecydować się na utworzenie przedsionka, w którym można umieścić jeden lub dwa blaty. Równie popularnym rozwiązaniem jest tu także postawienie na cały rząd umywalek. Wybierając blat, zwróćmy szczególną uwagę na to, z czego został on wykonany. Najpopularniejszymi opcjami są tu płyty HPL, odznaczające się dużą odpornością na wilgoć, oraz Corian – kompozyt, łączący w sobie estetykę i wieloletnią trwałość. Nie zapominajmy także o kabinach ustępowych, w których mieścić będą się właśnie muszle klozetowe. Również i tu możemy zdecydować się zarówno na pojedyncze kabiny, jak i cały rząd.

Metraż toalety

Projektując toaletę, pamiętajmy o wzięciu pod uwagę nie tylko tego, ile osób będzie z niej korzystać, ale też faktu, czy pośród nich mogą znaleźć się ludzie niepełnosprawni. Wymiary toalety powinny wówczas umożliwić montaż specjalistycznej kabiny ustępowej, pozwalającej na otwarcie drzwi pod kątem 110 stopni oraz pełne manewrowanie wózkiem inwalidzkim w jej wnętrzu. Projektując toaletę, pamiętajmy, że drzwi kabin powinny otwierać się na zewnątrz. Zalecane wymiary to 80 cm szerokości drzwi i 2 m wysokości. Nie zapominajmy również o piętnastocentymetrowym prześwicie pomiędzy podłogą a drzwiami, a także ewentualnym odgrodzeniu toalet męskich od damskich.