Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Usterki odkurzaczy centralnych – jak sobie z nimi poradzić?
dom

Usterki odkurzaczy centralnych – jak sobie z nimi poradzić?

Bez względu na to, czy postawiliśmy na tani odkurzacz centralny, czy też drogi model, przeznaczony do sprzątania bardzo dużych powierzchni, ryzyko wystąpienia usterki nigdy nie jest zerowe. Czasem winę ponosi tu czynnik ludzki, wykorzystujący urządzenie w niewłaściwy sposób, zaś w innych przypadkach powodu należy szukać w stopniowym zużyciu komponentów instalacji. I chociaż odkurzacze centralne są rozwiązaniem bardzo nowoczesnym i w dużej mierze niezawodnym, istnieją różne powody, dla których nasze urządzenie odmawia nagle posłuszeństwa. Nierzadko dzieje się tak nawet wtedy, gdy nie zauważymy żadnych początkowych symptomów zużycia się elementów. Z tego też powodu, w niniejszym artykule opowiemy Wam o najczęstszych problemach, z którymi mogą zetknąć się użytkownicy odkurzaczy centralnych.

Spadek mocy ssania

Jak zaleca praktycznie każdy producent odkurzaczy centralnych, korzystając z tego typu urządzeń powinniśmy regularnie kontrolować stan filtrów oraz worków. Generalna zasada mówi, że filtr odkurzacza centralnego powinien być dokładnie oczyszczany 2-3 razy w roku. Co pięć lat warto jest też wymienić go na nowy. Pamiętajmy przy tym, aby po każdym czyszczeniu zamontować filtr w sposób poprawny, w celu zapobiegnięcia wszelkim nieszczelnościom. W przypadku worków, wymiany powinniśmy dokonywać średnio co 3-4 miesiące. Jeśli, pomimo prawidłowej eksploatacji, nasz odkurzacz w dalszym ciągu nie pracuje prawidłowo, powodem jest zapewne zator wewnątrz rur. Nadmiar zanieczyszczeń możemy usunąć sami, stosując specjalne preparaty. Jeśli i to nie pomoże, należy skontaktować się z serwisantem.

Uszkodzenia mechaniczne

Nawet tani odkurzacz centralny, pochodzący od uznanego producenta, powinien być w stanie służyć nam przez wiele lat. Czasem zdarza się jednak, że jeden z jego komponentów ulega uszkodzeniu. Najczęstszym przypadkiem jest tu pęknięcie węża, spowodowane na ogół długotrwałym zginaniem go w jednym miejscu. Niewielkie uszkodzenie możemy naprawić sami, stosując taśmę izolacyjną. Jest to jednak rozwiązanie tymczasowe, zaś w przypadku powstania sporej dziury – zupełnie nieskuteczne. Z tego też powodu, uszkodzony wąż powinien zostać wymieniony na nowy. Czasem zdarza się również, że odkurzacza nie można uruchomić, chociaż wcześniej działał on bez zarzutu. W takich przypadkach, każdy producent odkurzaczy centralnych radzi, aby wezwać serwisanta. Powodem mogą być tu bowiem uszkodzone przewody lub silnik, spalony wskutek odkurzania niewłaściwych powierzchni. Żadnego z tych elementów nie powinniśmy naprawiać samodzielnie.