Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
ak dbać o podłogi z lastryko
budownictwo

Jak dbać o podłogi z lastryko?

Lastryko coraz częściej pojawia się nie tylko na nagrobkach czy w budynkach użyteczności publicznej, ale i w domach w stylu modern jako jeden z elementów podłogi. W budynku użyteczności publicznej jest praktyczna i łatwa w utrzymaniu w czystości, co sprawia, że kładzie się lastryko na wielkopowierzchniowych posadzkach. Należy też pamiętać, że ten materiał często ulega odkształceniom, więc odpowiednia konserwacja takiej podłogi jest istotna. Można ją wykonywać samodzielnie lub zlecić firmie zajmującej się czyszczeniem posadzek. Dla laika renowacja lastryko może być trudna, dlatego warto zadbać o odpowiednie przygotowanie narzędzi. Dodatkowo należy zaznaczyć, że najczęściej jest wybierany na płyty nagrobne, ponieważ jest odporny na wpływ warunków atmosferycznych.

Kilka słów o lastryko

Lastryko to popularny materiał budowlany, który wygląda estetycznie i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne różnego typu. Jego dodatkowe zalety to:

  • duża wytrzymałość,
  • mała nasiąkliwość,
  • duża odporność na blaknięcie pod wpływem promieni UV,
  • jest dobrym materiałem zewnętrznym.

Renowacja lastryko w kilku krokach

Renowacja lastryko wymaga odpowiednich narzędzi. Pierwszy krok to szlifowanie, które należy wykonywać na mokro. Warto do szlifierki kątowej przygotować dwie tarcze, którymi będziemy szlifować podłogi. Dobrze, by miały różną gradację.

Drugi krok to czyszczenie. Oczyść podłogę z pyłu, który powstał podczas szlifowania. Zanim zaczniesz dalszą renowację lastryko, zadbaj o to, by powierzchnia była w pełni sucha. Dzięki temu ułatwisz sobie dalszą pracę, a sama podłoga będzie wyglądać o wiele lepiej. Warto też pamiętać, że lastryko należy do tych materiałów, które się szybko zużywają, np. matowieją.

Trzeci krok to polerowanie. Najlepiej je wykonać z pomocą szczotki polerskiej i gruboziarnistej pasty. Gdy postawisz na drobnoziarnistą, przyspieszysz renowację i sprawisz, że wypolerowana podłoga będzie wyglądać lepiej.

Renowacja lastryko, a raczej jej ostatni etap to wykończenie. Tutaj możesz nałożyć warstwę ochronną ze specjalnego silikonowego impregnatu lub tylko nabłyszczyć odpowiednim płynem.

Wyżej opisane kroki są swoistym instruktażem samodzielnego odnawiania lastryko, jednak można podłogę oddać w ręce fachowców. Są specjalistami w czyszczeniu wielkopowierzchniowych posadzek w zakładach pracy i fabrykach.

Kto wykonuje renowację lastryko?

Renowacja lastryko, którą wykona fachowiec, może dać lepszy efekt niż samodzielne odnawianie podłogi. Jednym z doświadczonych zespołu są pracownicy firmy Poler Floor. Od lat zajmują się czyszczeniem lastryko i posadzek z betonu czy kamienia.