Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Jaka izolacja pod deski tarasowe?
ogród

Jaka izolacja pod deski tarasowe?

Taras koło przydomowego ogrodu zawsze pozytywnie wpływa na funkcjonowanie całego gospodarstwa domowego. Aby jednak móc z niego w pełni bezpiecznie korzystać, trzeba pamiętać przy montażu o odpowiednim montażu. Izolacja pod deski tarasowe jest niezwykle ważnym elementem, sprawiającym, że deski, a także betonowe podłoże będą odporne na czynniki gruntowe i atmosferyczne. Jak izolować deski i czego warto użyć? Na te kwestie odpowiadamy właśnie w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Jak zaizolować betonowe podłoże pod tarasem?

Zanim przejdziemy do kwestii izolacji w warstwie betonowej, warto przekonać się, czym grozi brak uwzględnienie materiałów izolacyjnych przy montowaniu tarasu. Jeśli izolacja pod deski tarasowe nie była uwzględnianie wtedy latem, a także jesienią i zimą warunki atmosferyczne wpłynęłyby negatywnie na strukturę tarasu. Kilka razy w ciągu roku doszłoby do odmarzania i zamarzania materiałów, składających się na tę konstrukcję. Zastosowana izolacja chroni deski i poszczególne elementy przed promieniowaniem UV, wysokimi i niskimi temperaturami, a także wodą, która potrafi dostać się wszędzie. Co ważniejsze skutki są odczuwalne także w pomieszczeniach wewnętrznych naszego domu. Efektem jest przenikająca wilgoć i chłód przez mury.

Przy montażu tarasu niezwykle ważny jest pierwszy etap, dotyczący zabezpieczenia podłoża, na którym montowane są deski z wybranego materiału. Nie można zapomnieć o hydroizolacji, która chroni przed wyżej wspomnianym chłodem i wilgocią. W kwestii hydroizolacji warto wybrać odpowiednie rozwiązanie dobrane do konstrukcji tarasu. Na rynku utarło się, że produkty w formie papy podkładowej, powłok bitumicznych czy folii w płynie są najlepszym rozwiązanie. Każdy z tych produktów niestety ma wady, o których trzeba pamiętać.

Pominięcie takich aspektów może być w późniejszym okresie kosztowne z uwagi na konieczność wykonania degradacji podłoża i demontażu wykonanego pokrycia. W rezultacie niestety wcześniej wykonana praca zostałaby zmarnowana.

Izolacja pod deski tarasowe – jak ją poprawnie wybrać?

Na rynku izolacyjnym producenci oferują szeroki wybór produktów izolacyjnych. Przez to czasami ciężko wybrać odpowiedni towar. Biorąc pod uwagę charakter inwestycji, jakim jest taras, to izolacja pod deski tarasowe powinni być wykonana z odpowiednich polimerów, które zabezpieczą elementy przed działaniem promieniowania UV, mrozami oraz procesami starzenia się desek i powodującymi niszczenie warstwy podłogowej.