Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Jaki piec gazowy najlepiej sprawdzi się w domu o powierzchni 100 m2?
dom wskazówki

Jaki piec gazowy najlepiej sprawdzi się w domu o powierzchni 100 m2?

Trudno jest zaprzeczyć faktowi, że to właśnie kotły gazowe uchodzą obecnie za najpopularniejsze rozwiązanie grzewcze w naszym kraju. Mówimy tu bowiem o urządzeniach sprawdzonych, bezawaryjnych, a przy tym niezwykle przystępnych, zarówno pod kątem kosztów montażu, jak i samej eksploatacji. Nierzadko zdarza się jednak, że osoby początkujące, nieobeznane jeszcze najlepiej z tematem zakupu kotła, napotykają różne problemy, związane z doborem właściwego urządzenia. Trudno jest się temu zresztą dziwić, biorąc pod uwagę mnogość dostępnych modeli. Z tego też powodu, aby ułatwić Państwu rozeznanie się w tego typu kwestiach, w niniejszym artykule opowiemy, jaki piec gazowy do domu o powierzchni 100 m2 sprawdzi się najlepiej.

 

Jaki typ kotła powinniśmy wybrać?

 

Wybór urządzenia grzewczego powinniśmy zacząć od uwzględnienia sposobu montażu kotła. To bowiem od tej kwestii zależeć będzie jego ogólna efektywność. Szczególnym uznaniem cieszą się obecnie kotły kondensacyjne, które, pomimo droższego montażu, przekładają się jednak na sprawniejsze i tańsze ogrzewanie. Osoby zastanawiające się, jaki piec gazowy do domu o powierzchni 100 m2 sprawdzi się najlepiej, cenią tu bowiem sobie możliwość odzyskiwania części ciepła ze spalin, co nie jest możliwe w przypadku  modeli tradycyjnych. Upewnijmy się także, że interesujące nas urządzenie zostało wyposażone w zamkniętą komorę spalania, niwelującą ryzyko otrucia domowników spalinami. Warto również uwzględnić, czy piec ma służyć nam wyłącznie do zapewnienia ogrzewania centralnego, czy też do dodatkowego podgrzewania wody użytkowej. W tym drugim przypadku, konieczny będzie zakup modelu dwufunkcyjnego o większej mocy. Nieco mniej istotne jest tu z kolei to, czy kocioł powinien być stojący czy też wiszący. Sposób montażu jest tu bowiem uzależniony wyłącznie od wymiarów pomieszczenia oraz gustu samego użytkownika.

 

Jaka moc będzie tu najodpowiedniejsza?

 

Jeśli zastanawiamy się, jaki piec gazowy do domu o powierzchni 100 m2 powinniśmy kupić, warto zapoznać się również z kwestiami, związanymi z mocą. Jak zauważają eksperci, kocioł w takim obiekcie powinien odznaczać się mocą na poziomie około 6 kW. Powodem jest tu generalna reguła, mówiąca, że na każde 10 m2 powierzchni powinno przypadać 0,6 kW mocy. Należy jednak pamiętać, że zasada ta jest jedynie pewnym wyznacznikiem. Jeśli kupujemy budynek pasywny, nastawiony na energooszczędność, wówczas współczynnik mocy może być nawet nieco niższy. Z drugiej strony, w przypadku, gdy mamy zamiar sięgnąć po model dwufunkcyjny, moc kotła powinna być nawet dwukrotnie wyższa. Warto więc skontaktować się ze specjalistą przed dokonaniem zakupu i przekonać się, jaki typ pieca gazowego sprawdzi się najlepiej właśnie w naszym przypadku.