Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Ogrody w stylu nowoczesnym
ogród

Ogrody w stylu nowoczesnym

Nowoczesny styl ogrodów to przede wszystkim połączenie funkcjonalności z zachwycającym wyglądem. Proste, geometryczne formy i wykorzystanie nowoczesnych rozwiązań ogrodniczych to cechy charakterystyczne ogrodów w tym stylu. Jak zabrać się za aranżację takiego ogrodu? I czy jest to dobry pomysł dla każdego?

Prostota i przejrzystość

Tym, co z pewnością wyróżnia nowoczesne ogrody jest ich prostota. Nie jest to jednak prostota rozumiana tak, jak w przypadku ogrodów japońskich. Bliżej jej raczej do ogrodu francuskiego. Prostota widoczna jest tutaj w geometrycznych formach krzewów i drzewek ozdobnych. Powinny być one równo przycięte i rozmieszczone z namysłem. Taki ogród sprawia wrażenie czystego, pielęgnowanego i przejrzystego. Bardzo ważne jest też odpowiednie zaprojektowanie ścieżek. Mogą być one wyłożone kostką brukową, ozdobione kamieniami rzecznymi czy wysypane żwirkiem. Ważne by były wygodne w pielęgnacji i użytkowaniu.

Oszczędność w kolorach

Nowoczesne ogrody cechuje pewnego rodzaju minimalizm. Nie ma tutaj miejsca na wielokolorowe rabatki i kwiaty sadzone w nieuporządkowany sposób. Ten styl aranżacyjny wymusza raczej umiar w doborze kolorów. Motywem przewodnim powinna być zielona roślinność. Jeśli jednak zależy nam na dodaniu kolorowych akcentów, zdecydujmy się na jeden, dwa rodzaje kwiatów w mocnych kolorach. Na zielonym tle bardzo efektownie będą prezentowały się rośliny o dużych kwiatach.

Obowiązkowa trawa

Tym, bez czego nie może się obejść nowoczesny ogród jest z pewnością trawa. Może ona nawet pokrywać całą powierzchnie ogrodu, jeśli nie potrzebujemy ścieżek i grządek kwiatowych. Oczywiście, mowa tutaj o wysokiej jakości trawie, która będzie zachwycała swoją soczystą zielenią. Powinna być ona regularnie przycinana. Aby ułatwić sobie utrzymanie ogrodu w dobrym stanie warto zakupić trawę odporną na działanie niższych temperatur i promieni słonecznych. Jeżeli obsiewamy trawą cały ogród, zadbajmy również o to, by wybrany przez nas gatunek trawy był odporny na deptanie.