Budowa instalacji oświetleniowych LED wymaga zastosowania odpowiednio dobranych do projektu i miejsca zastosowania listwy mocujących. Szczególnie popularne są profile LED nawierzchniowe. Gdzie można je zastosować? O czym trzeba pamiętać podczas ich montażu?
Miejsca zastosowania profili LED nawierzchniowych
Profile LED nawierzchniowe najczęściej stosowane się w meblarstwie do wykańczania mebli kuchennych, części frontowej szafek — doświetlających wnętrze mebla. To również sposób na oświetlenie różnych przestrzeni czy to miejskich, czy wewnątrz domów jednorodzinnych, przyczyniając się do zwiększenia oszczędności energii elektrycznej. Pozwalają rozświetlić wnęki, przedpokój, łazienkę, a dzięki występowaniu w różnym kolorze wykończenia łatwo jest je dopasować do charakteru miejsca. Profile LED nawierzchniowe spotykane są równie często w salonach, sypialni, jak i łazience do oświetlania luster, klatce schodowej do podświetlania stopni, ale też w galeriach handlowych, witrynach sklepowych, gablotach. Choć wiele osób uważa, że do systemów oświetleń na bazie diod ledowych wystarczą same taśmy, użycie listew pozwala ochronić instalacje przed przegrzaniem, wydłużyć żywotność taśmy LED.
Jakie akcesoria dodatkowe stosuje się przy profilach LED nawierzchniowych?
Akcesoria montażowe do profili LED nawierzchniowych należy dobierać w zależności od typu listwy. Do montażu koniecznie trzeba dobrać szereg elementów dodatkowych takich jak uchwyty, klosze i zaślepki. Pierwsze z nich pozwalają na proste zaczepienie profili bez ingerowania praktycznie w ich konstrukcję. Klosze do profili montowane nad taśmą zapewniają ich ochronę, rozpraszają światło. Zaślepki do profili aluminiowych — wykonane z tworzywa lub z aluminium, służą do eleganckiego zakończenia gotowej listwy LED. W przypadku budowy lamp wiszących dodatkowo należy użyć zawiesi stalowych, czyli linek podwieszających konstrukcje.