Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Wybieramy lampę stojącą do salonu – na co warto tu zwrócić uwagę?
oświetlenie

Wybieramy lampę stojącą do salonu – na co warto tu zwrócić uwagę?

Ze względu na ilość czasu, spędzaną każdego dnia w naszym salonie, naprawdę warto jest pomyśleć nad odpowiednim oświetleniem tego pomieszczenia. Uczyni to bowiem przebywanie w nim komfortowym i zdrowym dla naszych oczu, szczególnie w przypadkach, gdy nasz czas wolny spędzany jest na czytaniu książek. Nie da się zarazem ukryć, że lampy stojące do salonu potrafią dodać naszym czterem kątom wiele klimatu. Wystarczy bowiem postawić na odpowiedni ich design, aby mogły one stanowić znakomite dopełnienie wystroju pomieszczenia. Wybór na rynku jest naprawdę spory, dlatego też jeszcze przed zakupem powinniśmy zastanowić się, jaka lampa faktycznie sprawdzi się najlepiej w naszym salonie. Oto, co warto jest wiedzieć na ten temat.

Wygoda użytkowania

Wybierając lampy stojące do salonu, powinniśmy przyjrzeć się dokładnie konstrukcji ich stojaków. To właśnie od nich zależy bowiem odporność lampy na ewentualne przewrócenie. Czynnik ten jest szczególnie istotny w domach, w których przebywają dzieci lub psy tudzież koty. Model o dużym, solidnym stojaku znakomicie sprawdzi się też w salonach, w których panuje na ogół spory ruch, zaś sama lampa ma stanąć na środku pomieszczenia. To samo dotyczy również lamp szklanych, odznaczających się zarówno pięknem, jak i stosunkowo delikatną formą. Nie zapominajmy również o regularnym czyszczeniu lamp – ma to bowiem znaczący wpływ nie tylko na estetykę salonu, ale również zdrowie domowników, bez względu na obecność alergii. Najprostsze w czyszczeniu są tu modele szklane, metalowe oraz wykonane z tworzyw sztucznych.

Odpowiednia kompozycja

Kolejną istotną kwestią, mającą duży wpływ na dobór lamp stojących do salonu, jest ich przeznaczenie. Pozwoli nam ono bowiem na odpowiednie wkomponowanie akcesorium w charakter pomieszczenia. W przypadkach, gdy lampa ma nam posłużyć przede wszystkim do czytania, warto jest pomyśleć nad postawieniem obok fotela modelu o regulowanym kloszu. Elegancki, wypoczynkowy nastrój uzyskamy z kolei, stawiając w salonie lampę z kloszem skierowanym ku dołowi, o prześwitującym abażurze. Właściciele domów w stylu klasycznym mogą z kolei sięgnąć po lampy z akcentami złotymi lub srebrnymi, które idealnie podkreślą estetykę drewnianych mebli, stojących w salonie.