Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Wyczystka kominowa, czyli niezbędny element każdego komina
inne

Wyczystka kominowa, czyli niezbędny element każdego komina

Bez tego elementu nie mógłby istnieć żaden komin. Chociaż przeważnie jest niewielka, to odgrywa bardzo istotną rolę. Wyczystka kominowa, bo o niej mowa, musi być odpowiednio zadbana i sprzątana, jeśli zależy nam na tym, by nasz komin był jak najdłużej w jak najlepszym stanie.

Czym jest wyczystka kominowa i do czego służy?

Proces spalania jakiegokolwiek paliwa związany z powstawaniem popiołu. W zależności od tego, jakie substancje są spalane, może być go mniej lub więcej. Oprócz tego, podczas spalania wytwarza się także pył oraz sadza. I wszystko to (z wyjątkiem sadzy) po czasie opada na dno, czyli tam, gdzie jest wyczystka kominowa. To właśnie ten element komina, w którym gromadzą się niepożądane wytwory spalania.

Wyczystka kominowa przede wszystkim pozwala także na szybkie usunięcie popiołu, sadzy oraz innych osadów, które mogłyby wpływać na negatywną pracę systemu kominowego. Nie można jej pominąć podczas montażu jakiegokolwiek komina. Nie lekceważmy tego aspektu, gdyż tylko czysty komin zapewni nam skuteczne odprowadzanie spalin oraz zagwarantuje nam bezpieczeństwo. Dość napisać, w niektórych sytuacjach dochodziło wręcz do zapalenia się nieoczyszczonej sadzy wewnątrz komina, co może skończyć się katastrofalnie. Innym zagrożeniem związanym z niewyczyszczonym kominem jest ryzyko wytwarzania się tlenku węgla, czyli zabójczego czadu.

Wyczystka kominowa – istotny jest montaż drzwiczek

Chociaż wyczystki kominowe są niewielkimi elementami to pełnią bardzo istotną rolę w każdym kominie. Jednak, żeby dobrze spełniały swoją funkcję, powinny być też regularnie sprzątane. Dlatego też powinniśmy się dobrze zastanowić, w którym miejscu zamontować drzwi wyczystki kominowej. To dzięki nim będziemy mieli dostęp do zanieczyszczeń i będziemy mogli je usunąć. Ponadto zapewniają one dostęp do komina, dlatego też drzwi wyczystki kominowej powinny być łatwo dostępne. Z drugiej strony pamiętajmy też, aby nie rzucały się zbyt mocno w oczy, gdyż nie będą zdobiły naszego domu.