Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
trendy

Ogród w stylu włoskim

Wiele Polaków jest zachwyconych klimatem krajów śródziemnomorskich. Lubimy otwartość narodów takich jak Włosi czy Grecy. Nieodmiennie nasze serca podbijają zapierające dech w piersiach widoki. Nic więc dziwnego, że z roku na rok zwiększa się liczba osób decydujących się na założenie ogrodu w stylu włoskim. Czym charakteryzuje się ten styl aranżacyjny i jak osiągnąć wymarzony efekt rodem z włoskiej wsi? Podpowiadamy, jak w kilku krokach spełnić swoje marzenie o włoskim ogrodzie w polskim klimacie.

Trud się opłaca

Trzeba przyznać, że ogród w stylu włoskim należy do jednego z najbardziej skomplikowanych stylów aranżacyjnych. Jednak trud się opłaca! Poświęcony czas i praca zaowocują zachwycającymi efektami aranżacyjnymi. Takiego ogrodu z pewnością pozazdrości nam każdy gość. Warto jednak przeanalizować czy mamy czas i możliwości, by dbać o tak wymagający ogród. Włosi wyznają bowiem zasadę, że dom może być zaniedbany, ale ogród musi być wypielęgnowany w najdrobniejszym szczególe. Nie ma więc tutaj mowy o pozostawieniu roślinności samej sobie.

Geometryczne kształty, pergole i ogniste barwy

Można powiedzieć, że ogród w stylu włoskim jest skumulowanym na małej powierzchni charakterem Włoch. Znajdziemy tutaj radosne barwy – czerwień, pomarańcz i żółć, obecne jako rośliny kwieciste i krzewy. We włoskim ogrodzie nie może również zabraknąć przejść ala pergole, które powinny być porośnięte bluszczem lub winoroślą. Pięknie prezentują się także różnego rodzaju skalniaki i zadbane, żwirowe ścieżki. Cechą charakterystyczną włoskich ogrodów są krzewy i drzewka ozdobne uformowane w geometryczne kształty. To właśnie ich pielęgnacja sprawia, że włoskie ogrody są tak pracochłonne. Zamiast sztucznego ogrodzenia warto założyć piękny, soczyście zielony żywopłot. Jeśli jesteśmy pasjonatami ogrodnictwa możemy pokusić się nawet o stworzenie mini labiryntu z krzewów. W takim ogrodzie powinno się także znaleźć miejsce na ustawienie efektownych mebli ogrodowych, przypominających formą klimat tajemniczego ogrodu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *