Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Masz ogród? Wykorzystaj go!
ogród wskazówki

Masz ogród? Wykorzystaj go!

Wiele osób może poszczycić się szczęściem, jakim jest posiadanie ogrodu. Niestety wielu właścicieli przydomowych terenów nie wie, jak wykorzystać dostępną przestrzeń. Brak pomysłu na aranżację sprawia, że nie wykorzystujemy potencjału tkwiącego w naszym przyszłym ogrodzie. Jak więc podejść do aranżacji ogrodu, by spełniał on wszystkie nasze potrzeby? Podpowiadamy na co należy zwrócić uwagę przy projektowaniu zieleni.

Wykorzystać to, co mamy

Często można spotkać opinie, że wyłącznie ogrody o dużej powierzchni dają duże możliwości aranżacyjne. Nic bardziej mylnego! Duża przestrzeń może się wręcz okazać pułapką. Postarajmy się wykorzystać to, co jest nam dane. Jeśli posiadamy niewielki ogródek z pewnością będziemy musieli przemyśleć, jakie są nasze priorytetowe potrzeby. Z niektórych planów z pewnością możemy zrezygnować nie tracąc przy tym marzeń o funkcjonalnym i pięknym ogrodzie. Natomiast w przypadku dużych powierzchni musimy uważać, by nie ulec pokusie umieszczania w ogrodzie wszystkiego, czego tylko dusza zapragnie. Takie podejście zaowocuje bowiem zagraconą, nieprzyjazną przestrzenią, a nie wymarzonym ogrodem dla każdego. Warto także obiektywnie przyjrzeć się terenowi, jaki mamy do dyspozycji. Im mniejsza będzie nasza ingerencja w naturalne ukształtowanie ogrodu, tym łatwiejsze będzie jego założenie.

Ogród dla każdego

Często aranżacją ogrodu zajmuje się jeden z domowników. Trzeba jednak pamiętać, że z ogrodu korzystać będą wszyscy domownicy. Projektując strefy w ogrodzie powinniśmy uwzględnić potrzeby i preferencje wszystkich. Bardzo istotną kwestią jest wybór kwiatów i roślin zielonych do naszego ogrodu. Dokonując ich zakupu miejmy na uwadze to, czy nasi współmieszkańcy lubią dane kwiaty, kolory w których kwitną, a przede wszystkim – czy nie są na nie uczuleni. Rodzinne zakupy w sklepie ogrodniczym czy wspólne konsultacje z projektantem zieleni są bardzo dobrym rozwiązaniem. Dobrym pomysłem jest stworzenie uniwersalnej aranżacji ogrodu, gdyż bardzo oryginalne pomysły mogą się szybko znudzić i odebrać całą radość ze spędzanego w ogrodzie czasu.