Prostota i minimalizm to dla wielu osób symbol elegancji i dobrego gustu. Ogrody w stylu minimalistycznym są ponadczasowe. Odporne na zmieniającą się modę w aranżacji ogrodów są dobrym pomysłem, dla osób, które nie chcą co sezon zmieniać aranżacji ogrodu. W takich prostych formach dobrze czują się zarówno zwolennicy ogrodów naturalnych, jak i osoby lubiące ogrody szczegółowo dopracowane.
Proste kompozycje kwiatowe i zielona roślinność
Przy projektowaniu minimalistycznych ogrodów należy kierować się zasadą umiaru. Doskonale sprawdza się tutaj zasada – im mniej, tym lepiej. Choć oczywiście nie można popadać ze skrajności w skrajność – pusta przestrzeń też nie będzie się dobrze prezentować. Aby ogród był naszą dumą warto wybierać jednokolorowe kompozycje kwiatowe. Świetnie sprawdzają się tutaj krzewy i niewielkie drzewka o dużych kwiatach, np. magnolie. Są one eleganckie i w delikatny, ale zauważalny sposób dodają akcenty kolorystyczne do zielonego tła. To właśnie rośliny zielone powinny być podstawą ogrodu w stylu minimalistycznym. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wybór roślin zimozielonych. Będziemy się mogli cieszyć pięknym ogrodem przez cały rok, nie tylko w sezonie wiosenno-letnim. W takim ogrodzie nie może zabraknąć ładnie uformowanych krzewów, np. ostrokrzewu. Zamiast sztucznego ogrodzenia możemy zastosować ogrodzenie z krzewów lub tui.
Eleganckie ścieżki
To, że decydujemy się na założenie ogrodu w minimalistycznym stylu nie oznacza, że powinniśmy zrezygnować z różnego rodzaju ozdób. Powinny mieć one jednak bardzo naturalną formę. Zieleń trawy można na przykład przełamać eleganckimi ścieżkami, ułożonymi z kostki brukowej czy wysypanymi żwirem. Pięknie będą się też prezentowały ozdobne kamienie rzeczne.
Wysmakowane dodatki
Ogród minimalistyczny powinien być nie tylko efektowny, ale i funkcjonalny. Postawmy więc na eleganckie i proste w formie meble ogrodowe. Efektu nie zepsuje również hamak, ławeczka czy nawet oczko wodne. Ciekawym pomysłem jest także wykorzystanie leżaków czy zbudowanie niewielkiego skalniaka.