Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Ogrodowa przestrzeń dla dzieci
ogród wskazówki

Ogrodowa przestrzeń dla dzieci

Przydomowy ogród to miejsce relaksu, rekreacji, a także świetnej zabawy dla dzieci. Każdy, kto posiada pociechę wie, jak wiele pracy i pomysłowości trzeba włożyć w to, by spożytkować dziecięcą energię we właściwy sposób. Odpowiednio zaprojektowany ogród jest doskonałym miejscem do aktywnej zabawy dla każdego dziecka. Jednak jak stworzyć przestrzeń bezpieczną, a jednocześnie atrakcyjną dla kilkuletniego odkrywcy?

Podpowiadamy kilka sprawdzonych sposobów na stworzenie ogrodowej przestrzeni dla dzieci.

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Projektując ogród, w którym ma się dobrze bawić dziecko należy pamiętać przede wszystkim o zapewnieniu bezpieczeństwa. Z rozwagą dobierajmy więc rośliny. Dzieci mają skłonność do organoleptycznego poznawania świata. Nie możemy ryzykować, że dziecko połknie trującą roślinę czy pokaleczy sobie rączki o kolczaste krzewy. Jeśli chcemy, by w naszym ogrodzie powstał staw, oczko wodne czy strumyczek, musimy zadbać o zabezpieczenie wody przed dziećmi. Współczesne rozwiązania aranżacyjne proponują wiele możliwości od ułożenia pięknych skalnych zapór po efektowne balustrady.

Przydomowy park rozrywki

Na terenie jednego przydomowego ogrodu można stworzyć wiele stref, tak, by każdy czuł się w nim swobodnie. Dla dzieci warto stworzyć własny park rozrywki. Teren najwygodniej obsiać trawą, która będzie odporna na gniecenie i łatwa w nawadnianiu. Możemy na nim zbudować piaskownicę, postawić niewielki plac zabaw czy rozstawić trampolinę. Warto zadbać, by dziecięcy kącik był osłonięty przed słońcem i wiatrem. Jeśli mamy możliwość, wybierzmy krzewy zimozielone i utwórzmy z nich żywopłot lub zdecydujmy się na posadzenie drzew. Jeśli nie, zawsze możemy skorzystać z parasoli czy namiotów ogrodowych.

O ogród należy dbać

Złotą zasadą posiadania każdego ogrodu, zwłaszcza takiego, który ma być rajem dla dzieci, jest konieczność jego systematycznej pielęgnacji. Rośliny pozostawione same sobie tracą swój urok i dziczeją. Regularnie powinniśmy sprawdzać również sprawdzać stan sprzętu do zabawy czy mebli ogrodowych.