Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Zielony ogród przez cały rok
ogród

Zielony ogród przez cały rok

Ogrody najpiękniej wyglądają wiosną i latem, kiedy rośliny pięknie kwitną i kuszą owady swoim soczystym zapachem i niepowtarzalną barwą. Co jednak jeśli chcemy się cieszyć pięknym ogrodem przez cały rok? Zimne jesienne noce i przymrozki występujące zimą skutecznie niszczą nawet najbardziej odporne kwiaty i krzewy ozdobne. Są jednak rośliny, którym niestraszne nawet najbardziej niesprzyjające warunki atmosferyczne. Mowa o roślinach zimozielonych. Jeśli marzy nam się piękny ogród przez cały rok to powinniśmy pomyśleć o wyborze takich roślin jak berberys czy mahonia.

Piękna forma zielonego ogrodu

Rośliny zimozielone to w większości okazałe krzewy i niewielkie rośliny wrzosowate, które charakteryzują się pięknymi kwiatami w okresie kwitnienia. Jedną z najchętniej wybieranych odmian tych roślin jest różanecznik, który zachwyca bujnymi kwiatami w sezonach letnich i pięknie prezentuje się w okresach jesienno-zimowych. Wiele z roślin odpornych na działanie niskich temperatur jest łatwa w formowaniu, np. ostrokrzew. Dzięki temu można stworzyć przepiękne żywopłoty, alejki w ogrodzie czy ozdobić grządkę. Rośliny wiecznie zielone świetnie sprawdzają się zarówno jako samodzielna ekspozycja, jak i jako tło dla kolorowo kwitnących, sezonowych kwiatów.

Mało wymagający ogród

Popularność sadzenia roślin zimozielonych wynika przede wszystkim z możliwości cieszenia się pięknym ogrodem przez cały rok. Nie bez znaczenia jest jednak także fakt, że rośliny te są stosunkowo mało wymagające. Dobrze znoszą sąsiedztwo najróżniejszych kwiatów, a i z aklimatyzacją w różnego rodzaju glebie nie powinno być problemów. Rośliny te dobrze przyjmują wszelkie prace pielęgnacyjne, zwłaszcza przycinanie.

Aranżacja ogrodu w ulubionym stylu

Można powiedzieć, że rośliny zimozielone są wręcz stworzone dla osób, które pragną posiadać piękny, zaaranżowanym według własnego pomysłu ogród. Ich wykorzystanie daje duże pole do popisu dla każdego architekta zielonych przestrzeni. Tak naprawdę ogranicza nas tylko powierzchnia ogrodu i własna kreatywność.