Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Architektura ogrodowa
ogród trendy

Architektura ogrodowa

Ogród to nie tylko kwiaty, krzewy i drzewka ozdobne. To także wiele dodatkowych elementów, jak np. oczka wodne, wodospady czy strumyki. Ważnym wyposażeniem ogrodu są także meble. Coraz częściej piękno ogrodu jest także podkreślane architekturą ogrodową, czyli wiatami, altankami czy szklarniami. Czy takie ogrodowe budowle sprawdzą się w każdym ogrodzie? A może czasami lepiej jest zrezygnować z chęci posiadania altany na rzecz zdobycia wolnej przestrzeni? Warto zgłębić ten temat dokładniej.

Altanka ogrodowa – nie tylko na działkę

Wielu osobom altanka czy wiata kojarzy się wyłącznie z działkami rekreacyjnymi. Tymczasem może być ona bardzo spójnym elementem ogrodu. Trzeba jednak pamiętać, że nie w każdym ogrodzie taka architektura będzie się dobrze prezentowała. Jeśli posiadamy ogród w stylu minimalistycznym czy francuskim to wszelkie budowle typu altany i wiaty będą zaburzały całą koncepcję. Będą one natomiast idealne do ogrodów urządzonych w stylu rustykalnym, wiejskim czy czerpiących z kultury Japonii. Taka altanka może być nie tylko piękną ozdobą, ale także bardzo praktycznym miejscem do organizowania spotkań z przyjaciółmi czy spędzania romantycznych wieczorów we dwoje.

A może domek ogrodowy?

Szczególnym rodzajem architektury ogrodowej są coraz popularniejsze domki ogrodowe. Mogą mieć one różne wymiary i formę. Dzięki temu można je idealnie zaprezentować w ogrodach w różnym stylu. Domek może pełnić rolę składzika na narzędzia ogrodowe, schowka na meble ogrodowe czy miejsca zabaw dla dzieci. Może on mieć bardzo naturalną, wręcz rustykalną formę lub prezentować minimalistyczny, nowoczesny styl. W dużej mierze zależy to od nas samych, gdyż domki sprzedawane są zazwyczaj w stanie surowym, a jego wykończenie możemy dopasować do swoich upodobań. Taka architektura doda każdemu ogrodowi oryginalności.

Architektura z kamienia

Ciekawą odmianą architektury ogrodowej jest ta, wykonana z kamienia. Mogą to być niewielkie elementy, np. schodki czy skalniaki. Możemy się jednak pokusić również o znacznie bardziej oryginalne kamienne ozdoby, jak np. kamienne ławki czy stoły.