Założenie ogrodu, zwłaszcza jeśli jest to nasza pierwsza tego typu realizacja, może wydawać się zadaniem bardzo trudnym. I rzeczywiście, stajemy przed nie lada wyzwaniem. Nie wpadajmy jednak w panikę! Wystarczy zastosować się do kilku prostych zasad, by zaprojektowany przez nas ogród był zarówno efektowny, jak i funkcjonalny.
Mierzyć siły na zamiary
Wiele osób przy zakładaniu ogrodu popełnia jeden kardynalny błąd – wybiera rośliny kierując się ich wyglądem. Tymczasem warto pamiętać, że samo założenie ogrodu jest dopiero początkiem wieloletniej przygody z jego pielęgnowaniem, modyfikowaniem i użytkowaniem. Tak więc wybór roślin jedynie ze względu na upodobania estetyczne nie jest dobrym pomysłem. O wiele istotniejsze jest to, czy jesteśmy w stanie danej roślinie zapewnić odpowiednie warunki. Musimy więc uwzględnić, jakie warunki będą panowały w naszym ogrodzie. Zastanówmy się na przykład jaki rodzaj gleby występuje na dostępnym nam terenie i czy miejsce, w którym chcemy posadzić rośliny jest wystawione na działanie promieni słonecznych. Bardzo istotne jest także to, czy roślina, która nam się spodobała należy do roślin wymagających. Jeśli nie jesteśmy znawcami w dziedzinie ogrodnictwa wybierajmy łatwe w utrzymaniu kwiaty i krzewy ozdobne. Na wymagające czasu i pielęgnacji gatunki przyjdzie jeszcze czas.
Ogród usystematyzowany
Współczesne ogrody, bez względu na to na jaki styl aranżacyjny się zdecydujemy powinny być podzielone na strefy. Chodzi bowiem o to, by były one funkcjonalne i umożliwiały spędzanie wolnego czasu w różny sposób. Projektując ogród warto więc pomyśleć o wygospodarowaniu miejsca na odpoczynek, aktywną rekreację i zabawę dla dzieci. Każda z tych stref powinna być dostosowana do swojego zadania. W strefie relaksu możemy ustawić wygodne meble ogrodowe, hamak czy huśtawkę. Miejsce do zabawy dla dzieci można wyposażyć w piaskownicę czy trampolinę do skakania. Natomiast część ekspozycyjną z ozdobnymi kwiatami i krzewami starajmy się ulokować w najkorzystniejszym dla roślin zakątku ogrodu.