Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Czyszczenie chemiczne CIP – na czym polega?
dom

Czyszczenie chemiczne CIP – na czym polega?

Pomimo swojej nowoczesności i niezawodności, wymienniki ciepła, jak każde urządzenie, wymagają regularnej odnowy. Podstawową jej formą jest chemiczne czyszczenie CIP, pozwalające na przywrócenie wymiennikowi fabrycznej sprawności. Procedura ta pozwala nam na regenerację nie tylko wymienników spawanych i lutowanych, ale także spiralnych, uszczelkowych oraz płaszczowo-rurowych. Powodem, dla którego taka regularna odnowa jest konieczna, jest szkodliwy wpływ zanieczyszczeń na pracę urządzeń. Grube warstwy osadu sprawiają, że ciśnienie zaczyna spadać, zaś pomimo ustawienia konkretnej temperatury, wymiennik nie będzie w stanie dostarczyć odpowiedniej ciepłoty. W artykule tym wyjaśnimy, jak przebiega czyszczenie chemiczne tego typu i dlaczego warto jest z niego korzystać.

Czyszczenie CIP krok po kroku

Aby regeneracja wymiennika ciepła dała pożądane efekty, konieczne jest odpowiednie przeprowadzenie tej procedury. Czyszczenie CIP rozpoczyna się od dokładnego przepłukania elementów, aby usunąć powierzchowne zanieczyszczenia. Następnie, przechodzi się do kluczowego etapu, jakim jest wprowadzenie do kanałów specjalnego roztworu chemicznego, który rozpuszcza zaschnięty osad, odpowiedzialny za gorszą pracę wymiennika. Następnym krokiem jest kolejne przepłukanie wodą, a następnie usunięcie osadu po roztworze, którego nie powinno się pozostawiać. Jest to bowiem substancja mocno żrąca, zaś nieusuwanie jej może sprawić, że czyszczenie, zamiast odnowić, uszkodzi maszynę jeszcze bardziej. Po usunięciu resztek roztworu, po raz ostatni przepłukuje się wymiennik wodą. Tak oczyszczone urządzenie odzyska natychmiastowo pełnię swoich możliwości. Jeżeli wskutek korozji część elementów, na przykład płyt lub uszczelek, uległa zniszczeniu, należy je wymienić.

Pomoc specjalistów

Na koniec warto jest nadmienić, że nie zostajemy pozostawieni tu sami sobie. Wiele firm, oferujących wymienniki ciepła, udziela także usług serwisowych. Za przykład może nam tu posłużyć chociażby firma Arimex, która już od ponad piętnastu lat działa na rynku europejskim, także w Polsce. Rozwiązanie to jest o tyle dobre, że specjaliści nie tylko przyjadą bezpośrednio do nas, ale także przeprowadzą zarówno czyszczenie CIP, jak i obowiązkowe kontrole ciśnienia. Dzięki temu, możemy mieć pewność, że nasz wymiennik ciepła odzyska swoją pierwotną efektywność.