Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Szelki asekuracyjne – czym są i kiedy je stosować?
inne

Szelki asekuracyjne – czym są i kiedy je stosować?

Szelki bezpieczeństwa stanowią jeden z elementów sprzętu służącego do ochrony osobistej w pracy. W przeciwieństwie do takich charakterystycznych i często spotykanych środków jak: siatki zabezpieczające czy barierki, są przeznaczone do ochrony indywidualnej a nie zbiorowej. Ich głównym zadaniem jest zabezpieczenie pracownika przed upadkiem z wysokości. Nadają one ciału podczas spadania optymalnej pozycji, a także rozkładają siły oddziałujące na nie, by wypadek był jak najmniej dotkliwy dla zdrowia. Szelki powinny być połączone ze stałymi elementami konstrukcyjnym – bez tego zabezpieczenia nie spełnią swojej funkcji należycie.

Dla kogo przeznaczone są szelki?

Zabezpieczenie, jakim są szelki bezpieczeństwa, wymagane jest podczas różnego rodzaju robót na wysokości, takich jak:

  • ścinka i pielęgnacja drzew
  • czyszczenie i mycie okien na wysokości
  • praca na silosach i zbiornikach
  • praca na dachach
  • budowanie i remontowanie mostów
  • budowanie lub rozbieranie budynków
  • wykonywanie renowacji lub izolacji elewacji

Jak dobrać model szelek asekuracyjnych?

Aby szelki bezpieczeństwa należycie pełniły swoją funkcję, muszą być dopasowane nie tylko do typu pracy, jaką wykonuje, ale również do jego sylwetki oraz wagi.
W sprzedaży dostępne są z reguły takie rozmiary, jak: M, L, XL oraz XXL. W dobraniu odpowiedniego rozmiaru powinny pomóc tabele rozmiarów, które ułatwiają dokonanie dobrego wyboru.
W zależności od tego, czy praca na wysokości jest stała czy sporadyczna, pracownik musi być zaopatrzony w inny rodzaj szelek. Jeśli pracuje na niej rzadko, wystarczą klasyczne szelki bhp, w przypadku długotrwałej pracy tego typu, zabezpieczenie powinno mieć podkładki pod plecy, uda i biodra, by zapewnić nie tylko ochronę, ale też komfort podczas pracy.

Ostatnim elementem jest otoczenie pracy. Jeśli jest to strefa zagrożona wybuchem bądź wyciekiem agresywnych substancji chemicznych, szelki bezpieczeństwa powinny być przystosowane do tego typu warunków.