Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Energooszczędne okna – na co zwrócić uwagę przy wymianie starych modeli?
dom

Energooszczędne okna – na co zwrócić uwagę przy wymianie starych modeli?

Okna, które w fasadzie domu tkwią przez wiele lat, z pewnością nie należą do szczelnych, a co za tym idzie – również energooszczędnych. Nic zatem dziwnego, że wiele osób wymienia je na nowe, dzięki czemu są w stanie w przyszłości zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy. Dziś, mając na uwadze fakt, że wiele osób boryka się z tym problemem, zastanowimy się, co powinno przykuć uwagę inwestora podczas wyboru i montażu okien. Mamy nadzieję, że aspekty, na które zwrócimy uwagę, sprawią, że będziecie wiedzieli, jakie decyzje podjąć.

Wiele osób zastanawia się jeszcze przed wymianą, jaki kształt wybrać – czy skupić się na takim samym rozwiązaniu, czy może jednak zdecydować się na inne? A może okna niestandardowe zamienić na standardowe? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć w dzisiejszym artykule. Mamy nadzieję, że wstęp zainteresował Was na tyle, że przeczytacie do końca tekst, z którego dowiecie się, jak wygląda montaż okien w Poznaniu i innych miejscowościach.

Wymiana okien sposobem na oszczędności

Nie da się ukryć, że ciągle rosnące ceny, w tym również koszty energii elektrycznej sprawiły, iż wiele osób szuka rozwiązań, które pozwolą im zaoszczędzić. Jak można się spodziewać, stare domy, choć urokliwe, kryją w sobie przestarzałą technologię. Chcąc ją zmienić, właściciel musiałby drastycznie ingerować w całą konstrukcję budynku. Czy oznacza to zatem, że nie może nic zrobić, aby dom stał się choć w części energooszczędny? Okazuje się, że może. Zmniejszenie strat energii może zapewnić choćby montaż nowych okien. Tę strategię stosuje wiele rodzin w Poznaniu, który słynie z osób oszczędnych.

Badania wykazały, że stare domy oddają prawie 75% ciepła, z czego aż 46% ucieka właśnie przez nieszczelne okna. Dlatego chcąc zmniejszyć straty, warto wymienić okna na nowe, bardziej szczelne. Dzięki temu każdy domownik zauważy zmianę.

Okna takie same jak poprzednie, czy inne?

Szczerze powiemy, że nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Okazuje się bowiem, że robienie okien na wymiar, który będzie idealnie pasował do starych otworów okiennych, wiąże się z dodatkowymi kosztami. Te jednak trzeba będzie również ponieść, jeśli zdecydujecie się na zmianę designu. Wówczas zamurowanie lub wykucie większego otworu będzie wiązało się z odświeżeniem elewacji. Jak można się spodziewać – to także dodatkowe wydatki. Niemniej jednak warto rozważyć te dwie kwestie i wybrać rozwiązanie, które po pierwsze będzie Wam bardziej odpowiadać, a po drugie – będzie tańsze. Należy mieć na uwadze, że jeśli planowaliście również odświeżenie elewacji – odpowiedź na powyższe pytanie będzie prosta.

Podczas podejmowania decyzji, pamiętaj o jednym – aby zwrócić uwagę na certyfikaty, które powinny mieć okna. Dzięki nim możesz mieć pewność, że są energooszczędne i przeciwwłamaniowe. Jeśli producent nie chce Ci udostępnić takiego dokumentu, nie możesz być pewien, że posiada wyżej wymienione cechy. Jeśli dodatkowo jest niezwykle tanie, dobrze zastanów się, czy powinieneś je montować.