Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Falownik do domowej fotowoltaiki – jaki wybrać?
trendy wskazówki

Falownik do domowej fotowoltaiki – jaki wybrać?

Fotowoltaika od wielu lat bije rekordy popularności wśród właścicieli gospodarstw domowych. Instalacja tego typu składa się z wielu elementów, a w tym również z falownika. To w sumie najważniejszy komponent, który jest odpowiedzialny za zmianę prądu stałego na zmienny. Jego istota przekłada się na konieczność dobrania takiego urządzenia do wielkości instalacji. Na co zwrócić uwagę przy wyborze falownika? Na to pytanie i także inne odpowiemy w tym artykule. Zapraszamy do lektury. 

Jak działa falownik?

Falownik na przykład firmy goodwe wygląda zazwyczaj jak małe pudełko. Dzięki swoim rozmiarom mogą być montowane bezpośrednio pod panelami fotowoltaicznymi, w dowolnym pomieszczeniu i na elemencie nieruchomości tj. strych czy dach. Jak działa falownik? 

Głównym zadaniem falownika znanych producentów takich jak goodwe jest przetworzenie otrzymanego z paneli prądu stałego na zmienny. Energia zmieniona na rodzaj przemienny może zasilać urządzenia elektryczne, które wchodzą w skład instalacji elektroenergetycznej. Biorąc pod uwagę funkcję takiego urządzenia, odpowiednie kupno jest kluczowym aspektem.

Aby móc czerpać pełny potencjał powstały przy instalacji fotowoltaicznej należy kupić falownik, który wyróżnia się wydajnością i bezpiecznym działaniem. Można takie założenie spełnić, nabywając urządzenie od dobrego producenta tj. goodwe. Poniżej przedstawiamy czynniki, jakie należy wziąć pod uwagę przy zakupie falownika. 

Na co zwrócić uwagę przy wyborze falownika?

Specjaliści od zielonej energii wskazują, że jednym z ważniejszych aspektów, na jaki warto zwrócić uwagę przy zakupie falownika, to typ urządzenia. Na rynku można spotkać falowniki stringowe tzw. szeregowe, które pozwalają łączyć ze sobą wszystkie panele wchodzące w skład instalacji i przesyłać energię do centrali.

Obecnie w Polsce są niezwykle powszechne przez wzgląd na wydajność i atrakcyjną cenę. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na mikroinwertery, które można podłączyć do każdego osobnego panelu. Wybór powinien być poprzedzony także analizą danego producenta. Najlepsze to goodwe, SolarEdge czy Solis.