Budownictwem, jak się okazuje, interesuje się coraz większa ilość polskich konsumentów. Dane statystyczne bardzo wyraźnie pokazują, że coraz większa ilość osób wynajmujących mieszkania w końcu decyduje się na wzięcie kredytu lub wykorzystanie oszczędności i wybudowanie własnego domu. To jednak wiąże się oczywiście z bardzo ważnymi wyborami, dotyczącymi materiałów budowlanych. Nie jest tajemnicą, że chodzi o długość eksploatacji, a także koszty samej inwestycji. Okazuje się, że perfekcyjnym rozwiązaniem może być drewno konstrukcyjne. Jest rzeczywiście trwałe, ale musimy wiedzieć, w jaki sposób je wybrać.
Co trzeba wiedzieć o konstrukcjach drewnianych?
Oczywiście nie jest dużą tajemnicą, że różne rodzaje drewna będą się między sobą różnić. W wielu sytuacjach samodzielnie po prostu nie mamy szans podejmować takich decyzji w sposób właściwy. Potrzebujemy doświadczonych specjalistów, którzy zajmą się całą inwestycją. To oczywiście muszą być architekci, ale także projektanci budowlani. Będziemy także potrzebowali specjalisty rzeczywiście doświadczonego w doborze drewna. Nie każdy na przykład wie, że drewno takie musi posiadać klasę wytrzymałości C14 i C24. To właśnie parametry wytrzymałościowe. Chodzi konkretnie o drewno konstrukcyjne, które będzie wytrzymałe w kontekście zginania oraz rozciągania włókien. Istotne jest tu także ściskanie oraz sprężystość wzdłuż i w poprzek. Amatorowi rzeczywiście trudno będzie się rozeznać w tych sprawach.
O jakie drewno pytać konsultantów?
Najważniejszą kwestią będzie dla nas więc wyszukanie odpowiedniego drewna konstrukcyjnego. Jeżeli kontaktujemy się z firmą cenioną, to przede wszystkim musimy zapytać o wilgotność. Zauważmy, że jeżeli chodzi o takie materiały, to najczęściej będą one składowane na zewnątrz. Dla nas więc poziom wilgotności, który może być akceptowany, jeśli chodzi o takie produkty, musi się mieścić w zakresie od 15 do 20%. Jeżeli więc będziemy trzymać się tych wszystkich norm, to spokojnie będziemy mogli przystąpić do zakupu odpowiedniej ilości elementów drewnianych.