Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Manipulator – pomoc na hali produkcyjnej
sprzęt

Manipulator – pomoc na hali produkcyjnej

Urządzenia są podstawą, by praca na hali produkcyjnej lub magazynie była sprawna i przebiegała bez większych problemów. Bardzo popularne w ostatnim czasie stały się manipulatory przemysłowe, które pozwalają na efektywniejsze oraz sprawniejsze przenoszenie ciężkich materiałów w obrębie konkretnego stanowiska.

Manipulatory na ten moment najczęściej wykorzystywane są w branży motoryzacyjnej, świetnie sprawdzają się jako pomoc przy produkcji pojazdów, przyczep i naczep. Chociaż wiadomo już od dawna, że branża motoryzacyjna jest bardzo zmechanizowana, to warto zwrócić uwagę na to, że inne branże, takie jak firmy produkujące gumę czy także branże odzieżowe oraz częściej wprowadzają elementy mechaniczne, które ułatwiają pracę.

Zalety manipulatora

Manipulator jest używany jako pomoc i odciążenie dla pracownika. Najlepiej sprawdzają się jako pomoc podczas przenoszenia, obracania, pakowania czy też załadunku lub rozładunku różnego rodzaju przedmiotów. Służą głównie jako przedłużone ramię pracownika, by ułatwić wykonywanie mu powtarzalnych czynności. Pracownik nie musi przenosić już ciężkich przedmiotów, ponieważ robi to za niego manipulator. Dzięki temu układ kostno-szkieletowy nie jest narażony na uszkodzenia, podczas ciężkiej pracy. Głównym zadaniem operatora jest sterowanie manipulatorem w taki sposób, by skierować go na odpowiednie miejsce. Oprócz ochrony pracownika, manipulator pozwala na bezpieczniejsze transportowanie niż transportowanie ręcznie. Robot przemysłowy tego typu daje znacznie więcej kontroli, a dodatkowo jest bardzo prosty w obsłudze.

Duża część producentów jest zdania, że korzystanie z tego typu urządzeń w dłuższej perspektywie czasowej daje możliwość na znacznie większe oszczędności. Oszczędności te wynikają z niższych kosztów leczenia pracowników oraz ich rehabilitacji, a także z ilości zatrudnionego personelu. Posiadanie manipulatora zmniejsza przymus zatrudniania wielu osób do pracy.
Manipulator daje możliwość na płynny ruch podczas przenoszenia nawet małych detali. Ma to bardzo duże znaczenie, jeśli mamy do czynienia z delikatnymi elementami, które wymagają ostrożnego przemieszczania. Manipulatory pneumatyczne są znacznie bardziej precyzyjne niż inne dostępne na rynku rodzaje urządzeń.

Obsługa manipulatora

Zanim jednak zatrudni się osobę do obsługiwania manipulatora ważne jest by sprawdzić czy ma odpowiednie uprawnienia do tego. Szkolenia są obowiązkowe i pracownik musi wymagać odpowiednie kwalifikacje, które są szczegółowo określone w instrukcji obsługi danego urządzenia. Takie szkolenia najczęściej są wykonywane przez producenta urządzenia.

Bardzo ważnym elementem manipulatora jest jego chwytak. Jest to rodzaj konstrukcji, który zależy od branży, do której jest dedykowany. Chwytak może być w postaci przyssawek, które mogą służyć do transportu szyb, świetnie sprawdzi się to w sektorze motoryzacyjnym. Z powodu wielu możliwości jeśli chodzi o różnego rodzaju chwytaki, manipulator może być zastosowany w przeróżnych branżach, dlatego też urządzenia te zyskały tak dużą popularność.