Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Polerowania betonu wzmacnia posadzkę
budownictwo

Polerowania betonu wzmacnia posadzkę

Polerowanie lakieru samochodowego? O tym słyszał chyba każdy. Auto po takim zabiegu lśni i wygląda naprawdę jak nowe. Po co jednak polerować beton?

Polerowanie lakieru ma jednak coś wspólnego z polerowaniem betonu. Proces ten w obydwu przypadkach wpływa pozytywnie na zwiększenie wizualnej atrakcyjność polerowanych powierzchni. W przypadku betonu daje on jednak coś więcej. Beton poddany polerowaniu w znaczący sposób poprawia swe właściwości fizyczne.

Polerowany beton odbija światło

Posadzka poddana procesowi polerowania staje się zdecydowanie bardziej żywotna, co oznacza, że może służyć bez gruntownych napraw przez długie lata. Polerowany beton staje się też wodoodporny i łatwy w utrzymaniu. Wykończone w ten sposób powierzchnie betonowe staja się też bardzo błyszczące. Ma to wpływ nie tylko na estetykę, ale powoduje też odbijanie światła. Przez to pomieszczenia bez zwiększania liczby punktów świetlnych staja się zdecydowanie jaśniejsze. Wraz z polerowaniem betonu dodatkowo wzrastają antypoślizgowe właściwości posadzki.

Jak poleruje się beton?

Proces polerowania betonu nie jest szczególnie skomplikowany. Mimo to, by usługa wykonana była w pełni profesjonalnie nie można pominąć żadnego z jej etapów. Pierwszy z nich polega na usunięciu wierzchniej warstwy płyty betonowej. Świeżo odkryta warstwa posadzki jest czysta i zdecydowanie bardziej chłonie płyny. I o to właśnie chodzi. W tym właśnie momencie beton poddawany jest impregnacji. Impregnaty stosowane w tym procesie składają się w dużej mierze z krzemianów. Dodadzą one polerowanemu betonowi twardości. Po zakończeniu impregnacji można przystąpić do wieloetapowego polerowania posadzki. Pod sam koniec, gdy podłoga zaczyna lśnić, beton należy ponownie zaimpregnować. Proces ten zamknie wszelkie pory, co zapobiegać będzie wnikaniu w posadzkę płynów, w tym wody. Impregnat składa się też z polimerów. W trakcie impregnowania stworzą one delikatną, cienką polimerową warstwę ochronną. Teraz wystarczy już tylko końcowe polerowanie i posadzka gotowa!