Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Niefunkcjonalny ogród? Przearanżuj go!
ogród wskazówki

Niefunkcjonalny ogród? Przearanżuj go!

Często zdarza się, że właściciele z pozoru pięknych ogrodów narzekają na ich niską funkcjonalność. Gościom wydaje się, że wszystko jest w jak najlepszym porządku – grządki zadbane, wyznaczone ścieżki, miejsce do wypicia kawy. Tymczasem osoby przebywająca na co dzień w tym ogrodzie widzą i wiedzą znacznie więcej. Nierzadko okazuje się, że piękny wizualnie ogród jest zupełnie niefunkcjonalny. Jednak nie ma się czym martwić. Wystarczy go jedynie lekko przearanżować.

Czasochłonna pielęgnacja

Częstą zmorą właścicieli ogrodów jest konieczność poświęcenie dużej ilości czasu i pracy w to, by ogród dobrze się prezentował. O ile dla osób dysponujących czasem i zaangażowaniem nie jest to żaden problem, o tyle dla innych prace w ogrodzie mogą być prawdziwą udręką. W takiej sytuacji warto ułatwić sobie dbanie o ogród i skorzystać z wielu możliwości, jaki proponuje współczesne ogrodnictwo. Bardzo pomocne mogą okazać się automatyczne zraszacze, które zadbają o regularne nawadnianie naszych roślin czy trawnika. Możemy je zaprogramować, by włączały się w określonych porach lub włączać jest ręcznie. Zaoszczędzimy dzięki temu czas, który trzeba poświęcić na podlewanie roślin. Wiele osób narzeka także na konieczność ciągłego wyrywania chwastów. Jeśli problem ten dotyczy ścieżek to warto pomyśleć o spryskaniu ich specjalnym preparatem zapobiegającym wyrastaniu niepożądanych chwastów. Dobrym rozwiązaniem jest także podłożenie pod piasek czy żwirek, którym wysypane są ścieżki, specjalnej folii, przez którą nie przebiją się chwasty.

Za mało miejsca

Problem, który może skutecznie odebrać radość z korzystania z ogrodu jest zbyt mała powierzchnia. Warto jednak pamiętać, że nawet niewielki ogród może być bardzo wygodny w użytkowaniu. Jest to kwestia rozplanowania przestrzeni. Wyznaczmy strefy w ogrodzie i się ich trzymajmy. Rezygnacja z niepotrzebnych udogodnień przyniesie nam dodatkową wolną przestrzeń i ochroni nasz ogród przed zagraceniem. Ogród powinien być przestrzenią, w której czujemy się swobodnie, a nie potykamy o coraz to nowe meble, ozdoby czy donice.