Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Ogród z podziałem na strefy
ogród

Ogród z podziałem na strefy

Przydomowy ogród może pełnić wiele funkcji. Jeśli go dobrze zaprojektujemy, uda nam się połączyć wiele stref nawet na niewielkiej przestrzeni. Jest to kwestia czysto organizacyjna. Przed przystąpieniem do aranżacji ogrodu warto zwołać zebranie domowników i wspólnie ustalić, jakie są nasze oczekiwania względem powstającego ogrodu. Chodzi nam przecież o to, by efekt końcowy zadowolił każdego użytkownika ogrodu.

Strefa relaksu

Najczęściej traktujemy ogród jako miejsce do odpoczynku i relaksu po ciężkim dniu. Niezbędne jest więc stworzenie strefy relaksu. Możemy tego dokonać na dwa sposoby – wykorzystać przestrzeń tarasową lub wygospodarować specjalną przestrzeń na terenie ogrodu. Strefa relaksu powinna być wyposażona w wygodne i funkcjonalne meble ogrodowe. Warto zadbać o zaciemnienie tego terenu. Ochronę przed nadmiernym słońcem może nam zapewnić sztuczny namiot czy parasol, ale także drzewka czy krzewy. Dobrym pomysłem jest też zapewnienie sobie dodatkowych elementów architektury ogrodowej, które sprawią, że poczujemy się w naszym ogrodzie, jak w prywatnej oazie spokoju. Mogą to być skalniaki, strumienie czy małe potoczki. Dla wielu osób uspokajająca jest także obecność pięknych kwiatów.

Strefa rekreacji

Coraz częściej chcemy mieć w swoim ogrodzie również miejsce na aktywny wypoczynek. Może to zapewnić strefa rekreacyjna z siłownią na wolnym powietrzu czy trampoliną do skakania. Jeśli pozwala nam na to teren i fundusze, możemy pokusić się o wybudowanie basenu. Strefa rekreacji powinna być oddzielona od wścibskich oczu przechodniów, więc zadbajmy o naturalne ogrodzenie w postaci żywopłotu czy drzewek. Jeśli jednak wolimy skorzystać ze sztucznych ogrodzeń, wybierzmy takie, które będzie się dobrze komponowało z charakterem ogrodu oraz wykończeniem naszego domu.

Strefa zabawy

Ta strefa może być połączona ze strefą relaksu. Za dnia możemy odpoczywać na leżakach i hamaku, a o zmroku zmieniać tę przestrzeń w miejsce organizowania party pod gołym niebem. Aby zabawa była udana, należy zadbać o odpowiednie oświetlenie ogrodu. Nie bez znaczenia jest także to, by w pobliży nie było cennych odmian roślin, gdyż w trakcie zabawy mogą się one połamać czy zostać zdeptane.