Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Nowoczesny ogród w stylu francuskim
ogród trendy

Nowoczesny ogród w stylu francuskim

Ogrody w stylu francuskim czy barokowym kojarzą się z barokowymi zamkami, pałacykami czy wielkimi posiadłościami. Tymczasem jeśli dysponujemy odpowiednią wiedzą, pieniędzmi i samozaparciem możemy mieć taki ogród przy własnym domu. Warto jednak pamiętać, że taka aranżacja będzie wymagała od nas wielu godzin pracy. Efekt będzie jednak zachwycający!

Żadnej przypadkowości

Ogród francuski to bardzo przemyślana, zaplanowana w najdrobniejszym detalu zieleń. Nie ma tutaj miejsca na żadną przypadkowość. Każdy krzew, każda ławka, każdy kamień muszą być umiejscowione w wcześniej zaprojektowanym miejscu. To najbardziej podporządkowany człowiekowi styl aranżacji ogrodu. Co ciekawe, nie przewiduje on prawie w ogóle drzew czy wysokich krzewów. Znajdziemy w nim za to wiele krzewów uformowanych w geometryczne kształty. Często tworzą one coś na kształt labiryntu czy ozdobnego ogrodzenia. Krzewy powinny być soczyście zielone i bezkwietne. Dzięki temu zyskujemy prostą, ale niezwykle elegancką formę. Jeśli natomiast chodzi o ozdobne kwiaty, to powinny one tworzyć regularne rabatki, najlepiej jednokolorowe. Kwiecistość rodem z dzikiej łąki nie będzie tu mile widziana. Charakterystycznym elementem ogrodów w stylu francuskim są idealnie przycięte, bujne trawniki. Jeśli nie jesteśmy fanami trawy naturalnej, można zdecydować się na wypełnienie podłoża piskiem lub drobnym żwirkiem. Duże pole do popisu pozostawia francuski ogród jeśli chodzi o wykorzystanie ławeczek, fontann i ozdobnych mebli ogrodowych.

Plusy i minusy ogrodu francuskiego

Jak każde rozwiązanie, posiadanie ogrodu francuskiego ma swoje wady i zalety. Ich znajomość pozwoli podjąć świadomą decyzję na etapie projektowania. Jak już zauważyliśmy w tego typu ogrodach nie ma miejsca na naturalność. Konieczne jest więc ciągłe dbanie o formę ogrodu – przycinanie krzewów, porządkowanie grządek, itp. Wiele osób zauważa również, że taki ogród ma niewielkie możliwości praktyczne. Trudno bowiem oczekiwać, że dobrze poczują się w nim dzieci czy, że uda nam się tutaj zorganizować przyjęcie dla znajomych. Po stronie plusów zapisać można niewątpliwie zachwycający efekt wizualny ogrodu i jego oryginalność.