Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Jak zaprojektować ogród swoich marzeń
wskazówki

Jak zaprojektować ogród swoich marzeń

Posiadanie własnej przestrzeni przydomowej, którą można zaaranżować na ogród jest wielkim przywilejem, ale też sporym wyzwaniem. Przy projektowaniu ogrodu trzeba bowiem uwzględnić bardzo wiele kwestii. Pominięcie którejkolwiek może skutecznie utrudnić i uprzykrzyć korzystanie z ogrodu. Jak zaprojektować ogród swoich marzeń? Podpowiadamy kilka sprawdzonych metod.

Zastanów się, czego potrzebujesz

Ogród ogrodowi nierówny – chyba nikogo nie trzeba przekonywać do tego stwierdzenia. Podobnie posiadacze ogrodów różnią się od siebie potrzebami i oczekiwaniami w stosunku do ogrodu. To, co dla jednego będzie spełnieniem marzeń, innego będzie doprowadzało do szału. Przed przystąpieniem do projektowania ogrodu warto więc zastanowić się czego potrzebujemy i jak możemy te potrzeby zaspokoić. Dobrym pomysłem jest przejrzenie kilku branżowych czasopism i stron internetowych, w których z pewnością znajdziemy wiele inspiracji i pomocnych wskazówek.

Jakie są Twoje możliwości

Wiele osób marzy o pięknych ogrodach, ale nie zdaje sobie sprawy, że ich okazałość jest efektem wielu godzin pracy połączonych z wiedzą o ogrodnictwie. Zanim zdecydujemy się na posadzenie bardzo wymagających roślin postawmy sobie pytanie, czy będziemy w stanie samodzielnie o nie dbać lub czy w naszym domowym budżecie znajdą się fundusze na zatrudnienie specjalisty. Jeśli nie, wybierzmy mniej wymagające kwiaty i krzewy. Tylko odpowiednio wypielęgnowany ogród będzie dumą właściciela i obiektem zachwytu gości.

Czy w ogóle potrzebuję projektu

Wiele osób zastanawia się czy tworzenie projektu ogrodu jest w ogóle potrzebne. W końcu nasze babki często zasadzały rośliny przypadkowo, pod wpływem chwili. Niestety takie chaotyczne rozmieszczanie roślin najprawdopodobniej skończy się mizernym efektem wizualnym i praktycznym. Nieprzemyślany dobór roślin może spowodować ich wzajemną eliminację i brzydki efekt estetyczny. Jeśli więc chcemy cieszyć się długoletnim, pięknym ogrodem warto poświęcić chwilę czasu na rozplanowanie roślin i architektury ogrodowej.