Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Ocieplać wełną czy pianą? Oto jest pytanie
budownictwo

Ocieplać wełną czy pianą? Oto jest pytanie

Spory i dyskusje, która metoda ocieplania jest lepsza, trwają od dawna i pewnie szybko się nie skończą. Na kompleksową ocenę bowiem trzeba poczekać kilkanaście lat. Wełnę mineralną stosuje się od dawna, izolacje natryskowe to jedna z nowszych metod. Porównajmy więc, czym się różnią.

Cena i czas montażu ocieplenia

Wełna jest tańsza. Teoretycznie. Do jej ceny zwykle trzeba doliczyć koszt robocizny. Ocieplenie dachu wełną może potrwać, nawet dwa tygodnie. Od rzetelności wykonania zależy czy nie pojawią się nieszczelności. Piana, jako materiał, jest droższa, ale montaż izolacji możliwy jest w ciągu jednego dnia i szczelnie wypełnia wszystkie zakamarki.

Sposób wykonania

Wełna, wymaga docinania i dopasowania do trudno dostępnych miejsc. Podczas układania pyli dość mocno. Trzeba ją przymocować do podłoża. Przy jej układaniu trzeba uważać, aby nie pozostawić tzw. mostków termicznych, przez które będzie uciekać ciepło. Wełnę można ułożyć samodzielnie, o ile się zna zasady i pułapki.

Izolacje natryskowe są dużo prostsze w montażu, bo polega to na spryskaniu powierzchni specjalnym preparatem, który następnie się rozpręża i wciska w najmniejsze szczeliny. Trwa to nieporównywalnie krócej i gwarantuje pełne pokrycie bez mostków termicznych. Piana wytwarzana jest tuż przed aplikacją, w specjalnym agregacie, zatem nie ma możliwości zrobienia tego samodzielnie. Nie dochodzą jednak koszty robocizny i ryzyko, że niedociągnięcia przy montażu, zniweczą spodziewane oszczędności.

Skuteczność izolacji natryskowej i wełny mineralnej

Izolacja natryskowa likwiduje całkowicie mostki termiczne, co pozwala na zmniejszenie kosztów ocieplania nawet o połowę. Przy montażu wełny zawsze jest ryzyko, że takie mostki pozostaną. Podobnie, jednolita powierzchnia izolacyjna piany zapewnia szczelność na przedmuchy. Zarówno wełna jak i piana wygłuszają pomieszczenia i zapewniają ochronę przed ogniem. Piana się nie odkształca pod wpływem wilgoci, ani nie zmienia swojej struktury.

Trwałość ocieplenia

Tu najtrudniej o ocenę, gdyż izolacje natryskowe, to stosunkowo nowa metoda, natomiast przy montażu ocieplenia z wełny łatwo o błędy, które w znaczący sposób obniżają trwałość.

Producenci i wykonawcy ocieplenia pianą PUR gwarantują minimum 10 letnią skuteczność.

Decyzja o wyborze rodzaju ocieplenia powinna, więc uwzględnić powyższe argumenty. Wełna jest sprawdzona od lat i znane są jej minusy i pułapki. Piana jest droższa, ale ich wyższą cenę rekompensuje szybkość montażu i mniejsze ryzyko nieszczelności.

Przy założeniu, że obie formy są wykonane zgodnie ze sztuką, rzetelnie i precyzyjnie, skuteczność różni się nieznacznie.