Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Ogród – oaza spokoju, a może strefa zabawy?
ogród

Ogród – oaza spokoju, a może strefa zabawy?

Dla jednych ogród kojarzy się ze spokojem i odcięciem od natłoku codziennych spraw. Dla innych jest to miejsce doskonałe do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu, chociażby do ćwiczeń. Problem pojawia się, kiedy tak skrajnie różne wizje ogrodu trzeba połączyć na jednej przestrzeni. Na szczęście jest na to kilka prostych i sprawdzonych sposobów. Podpowiadamy jak zaaranżować ogród, by każdy z domowników czuł się w nim swobodnie.

Podział ogrodu z uwzględnieniem naturalnych predyspozycji

Aby możliwe było pogodzenie kilku, często skrajnie różnych zadań ogrodu, trzeba dokonać jego podziału na strefy funkcyjne. Planując ich rozmieszczenie warto wziąć pod uwagę naturalne uwarunkowania terenu naszego ogrodu. Jeśli chcemy zażywać kąpieli słonecznych i cieszyć się spokojnym wypoczynkiem na leżakach, warto strefę relaksu stworzyć w miejscu wyeksponowanym na działanie promieni słonecznych. Takie miejsce będzie jednak nieodpowiednie dla stworzenia miejsca do ćwiczeń czy zabawy dla dzieci. Nieuwzględnienie naturalnych predyspozycji poszczególnych zakątków naszego ogrodu wymusi na nas konieczność ich przearanżowania, np. posadzenia nowych krzewów czy wykorzystania parasoli i namiotów w celu zapewnienia dostatecznej ilości cienia. Jeżeli bardzo zależy nam na rozdzieleniu poszczególnych przestrzeni możemy zakupić ozdobne parawany czy stworzyć ściany z żywopłotu.

Elementy spajające ogród

Kiedy decydujemy się na podział ogrodu na strefy możemy wpaść w pułapkę zbytniego oddzielenia jednej strefy od drugiej. Wówczas możemy osiągnąć niezbyt efektowny efekt – tak, jakby każda z naszych sfer była oddzielnym ogrodem. A przecież nie o to nam chodzi. Warto więc wybrać element, który będzie spajał cały ogród. Może to być trawa, zasiana w całym ogrodzie. Dobrym pomysłem jest także otoczenie ogrodu jednostajnym ogrodzeniem czy żywopłotem. Wizualną spójność daje także wybór jednego rodzaju kwiatów czy roślin zimozielonych. Fajnym pomysłem jest stworzenie jednej głównej ścieżki prowadzącej z domu, która będzie rozwidlała się prowadząc nas i naszych gości do różnych stref.