Wiele Polaków jest zachwyconych klimatem krajów śródziemnomorskich. Lubimy otwartość narodów takich jak Włosi czy Grecy. Nieodmiennie nasze serca podbijają zapierające dech w piersiach widoki. Nic więc dziwnego, że z roku na rok zwiększa się liczba osób decydujących się na założenie ogrodu w stylu włoskim. Czym charakteryzuje się ten styl aranżacyjny i jak osiągnąć wymarzony efekt rodem z włoskiej wsi? Podpowiadamy, jak w kilku krokach spełnić swoje marzenie o włoskim ogrodzie w polskim klimacie.
Trud się opłaca
Trzeba przyznać, że ogród w stylu włoskim należy do jednego z najbardziej skomplikowanych stylów aranżacyjnych. Jednak trud się opłaca! Poświęcony czas i praca zaowocują zachwycającymi efektami aranżacyjnymi. Takiego ogrodu z pewnością pozazdrości nam każdy gość. Warto jednak przeanalizować czy mamy czas i możliwości, by dbać o tak wymagający ogród. Włosi wyznają bowiem zasadę, że dom może być zaniedbany, ale ogród musi być wypielęgnowany w najdrobniejszym szczególe. Nie ma więc tutaj mowy o pozostawieniu roślinności samej sobie.
Geometryczne kształty, pergole i ogniste barwy
Można powiedzieć, że ogród w stylu włoskim jest skumulowanym na małej powierzchni charakterem Włoch. Znajdziemy tutaj radosne barwy – czerwień, pomarańcz i żółć, obecne jako rośliny kwieciste i krzewy. We włoskim ogrodzie nie może również zabraknąć przejść ala pergole, które powinny być porośnięte bluszczem lub winoroślą. Pięknie prezentują się także różnego rodzaju skalniaki i zadbane, żwirowe ścieżki. Cechą charakterystyczną włoskich ogrodów są krzewy i drzewka ozdobne uformowane w geometryczne kształty. To właśnie ich pielęgnacja sprawia, że włoskie ogrody są tak pracochłonne. Zamiast sztucznego ogrodzenia warto założyć piękny, soczyście zielony żywopłot. Jeśli jesteśmy pasjonatami ogrodnictwa możemy pokusić się nawet o stworzenie mini labiryntu z krzewów. W takim ogrodzie powinno się także znaleźć miejsce na ustawienie efektownych mebli ogrodowych, przypominających formą klimat tajemniczego ogrodu.