Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Piaskowiec w budownictwie
budownictwo

Piaskowiec w budownictwie

Kamień naturalny wraca do łask w budownictwie, a prym wiedzie w tym piaskowiec. Do czego współcześnie jest wykorzystywany?

Przede wszystkim do takich elementów jak:

  • wznoszenia ogrodzeń
  • zdobienia elewacji
  • kostki brukowej
  • obudowy kominków
  • schodów i posadzek

Do wyboru do koloru

Polskie piaskowce oferują całkiem szeroką gamę kolorów. Skąd biorą się różnice kolorystyczne? Sprawia to inny skład mineralny piaskowców występujących w poszczególnych rejonach Polski. Polski piaskowiec może mieć kolor beżowy, szary, żółty, zielonkawy, miedziany, różowy. Dodatkowo, poprzez budowę słojów, każdy kamień jest niepowtarzalny, niczym linie papilarne na naszych dłoniach.

Wady i zalety piaskowca w budownictwie

Zalety to przede wszystkim dekoracyjność. A jakie ten kamień ma wady? Przede wszystkim do jego montażu polecamy zatrudnić fachowca, który dobierze zaprawę murarską i odpowiednio zamontuje kamień. Bez tego kamień może się kruszyć i zamiast funkcji dekoracyjnej, gotowa sceneria do horroru plus dramat rodzinny, rozgrywający się w tle.

Kolejną wadą kamienia jest jego podatność na powstawanie zielonych zacieków.

Dlatego warto zawczasu zastosować impregnaty do piaskowców, które nie tylko zapobiegną zielonym nalotem, ale też i erozji i wykruszaniu się kamieni.

Które impregnaty do piaskowców wybrać?

Żyjemy w nowoczesnym świecie. W zasadzie większość problemów znalazła swoje rozwiązanie, a stare rozwiązania wypierane są przez nowe. Także w dziedzinie impregnatów. Rewelacyjne w działaniu są przede wszystkim impregnaty do piaskowców wykorzystujące nanotechnologię. Brzmi bardzo naukowo, ale można to w sposób przystępny wytłumaczyć.

Otóż po zastosowaniu takiego impregnatu, jego nanocząsteczki – czyli bardzo małe drobinki, wnikają w powierzchnię kamienia, tworząc ochronną powłokę. Skutecznie chroni ona przed zanieczyszczeniami, plamami, zielonymi wykwitami oraz erozją. Dodatkowo impregnat nie narusza przy tym naturalnego „oddychania” piaskowca.

Jak prawidłowo zaimpregnować piaskowiec

Mamy już impregnat do piaskowców. Jak go odpowiednio użyć?

Impregnowanie piaskowców odbywa się w kilku etapach, jeżeli chcemy osiągnąć najlepsze rezultaty. Po pierwsze, należy skrupulatnie oczyścić powierzchnię kamieni. Następnie czekamy, aż nasz piaskowiec całkowicie wyschnie. Kolejnym krokiem jest nałożenie impregnatu za pomocą pędzla. Należy to wykonać dwukrotnie. Za pierwszym razem hojnie nakładamy warstwę impregnatu, która wsiąka w kamień. Po kilku minutach ponawiamy tę czynność.

Impregnaty zapewniają ochronę piaskowców na kilka lat, w trakcie których nie musimy się martwić o stan kamieni. Czyszczenie co pewien czas zaimpregnowanej powierzchni nie zajmuje dużo czasu.