Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Płytowy wymiennik ciepła – jaki wybrać?
budownictwo dom

Płytowy wymiennik ciepła – jaki wybrać?

Każda instalacja jest inna, jednak jeśli chcemy zwiększyć efektywność pracy urządzeń grzewczych, zdecydowaną przewagę ma w tym wymiennik płytowy występujący w kilku odmianach, najczęściej dwóch: lutowany i skręcany. Czym one się różnią i jak wybrać ten najlepszy?

Czym jest wymiennik płytowy?

Najlepiej jednak jest zacząć od tego, czym jest płytowy wymiennik ciepła. Najprościej mówiąc, jest to urządzenie zbudowane z cienkich płyt, których liczba jest określona, i które są ze sobą połączone. Jego głównym zadaniem jest skuteczne przeprowadzenie wymiany ciepła pomiędzy mediami płynnymi lub gazowymi (zazwyczaj dwoma). Płytowe wymienniki stosowane są najczęściej w systemach centralnego ogrzewania, w ramach użytku budowlanego i przemysłowego oraz w klimatyzatorach.

Wymiennik płytowy jest zawsze do siebie podobny – składa się z rzędu cienkich profilowanych stalowych płyt, które są połączone przez skręcanie (łączenie płyt urządzenia za pomocą specjalnej ramy stabilizującej konstrukcję) lub lutowanie (częściej wybierane ze względu na swoje niewielkie rozmiary, dlatego stosuje się je m.in. w ogrzewaniu podłogowym) i pomiędzy którymi odbywa się przepływanie płynów, co prowadzi do wymiany ciepła. Jego budowa jest złożona i opiera się głównie na dwóch obwodach.

Wymiennik ten służy przede wszystkim do usprawnienia działania całego systemu grzewczego, nie jest jednak jedynym aparatem tego typu na rynku. Często wymiennik płytowy jest w kontrze stawiany z wymiennikiem płaszczyzno-rurowym, ale ich funkcjonalność jest ograniczona i mniej efektywna.

Płytowy wymiennik ciepła – dobór

Tutaj należy odpowiedzieć na pytanie, w jaki sposób wymiennik ma działać i jakie zadania ma spełnić. Stąd też powinno się spojrzeć przede wszystkim na typ wymiennika, czyli w jakim stanie skupienia znajduje się medium, które jest odpowiedzialne za generowane ciepło: ciecz-ciecz czy gaz-gaz. Zwrócić trzeba także uwagę na to, z jakimi mediami może współpracować wymiennik płytowy. Również ważny jest wybór odpowiedniej mocy (15 kW, 30 kW lub 40 kW), jaką powinien osiągać maksymalną temperaturę (po określeniu jego przeznaczenia) oraz przy jakim ciśnieniu będzie pracować (standardowy użytek to ok. do 3 Mpa). Dodatkowo, czynnikiem warunkującym nasz wybór powinien być materiał, z którego został wymiennik wykonany – czy z dobrze przewodzących prąd, wytrzymałych i odpornych na działanie przykładowo wilgoci (takimi materiałami są stal nierdzewna, miedź i nikiel). Należy też określić, do czego wymiennik płytowy ma służyć.

Wymiennik płytowy lutowany a wymiennik płytowy skręcany

Jak już wcześniej zostało wspomniane, wymiennik płytowy dzieli się na dwa rodzaje: lutowany oraz skręcany. Czym się one różnią?

W przypadku wyboru wymiennika płytowego lutowanego, powinno się określić typowe dla tego aparatu zagrożenia oddziałujące na niego i wynikające z rodzaju medium przez nie przepływają. I tak, trzeba stwierdzić, w jakiej temperaturze wymiennik ma działać i pod jakim ciśnieniem pracy, gdyż nie mogą te parametry być wyższe niż maksymalnie określone przez producenta (grozi to uszkodzeniem). Następnie trzeba odpowiedzieć na pytanie, jakie oddziaływanie korozyjnie będzie mieć to na materiał, czyli czy wymiennik jest odporny na płyny i jakiego rodzaju. Tutaj warto skierować się po poradę do specjalisty. Idąc dalej, trzeba też wiedzieć, jakie oddziaływanie korozyjne będzie mieć na materiał lutu, ponieważ obecnie płyty są lutowego za pomocą lutu nierdzewnego lub miedzi. W końcu, jaki jest maksymalny dopuszczalny spadek ciśnienia. Zasada jego działania natomiast jest taka sama jak skręcanego. Z tym, że pomiędzy płytami w tym wymienniku nie ma gumowych uszczelek, a same płyty nie są umieszczone w ramie.

Wymiennik płytowy skręcany wykonywany jest w wersjach, która się od siebie różnią wielkością i ilością płyt wymaganych do tego, aby uzyskać wyjściową temperaturę i dopuszczalny spadek ciśnień w wymienniku. To rozwiązanie niesie za sobą wiele zalet, którymi m.in. są:

  • wysoka sprawność,
  • łatwość czyszczenia,
  • możliwość zmiany rozmiarów wymiennika (dodawanie lub usuwanie płyt),
  • możliwość regeneracji (wymiana uszkodzonych elementów)
  • szeroka oferta materiałów konstrukcyjnych.

Warte przypomnienia jest, że takie wymienniki potrzebują częstego czyszczenia, przeglądów i regeneracji – konieczny jest wówczas kontakt ze specjalistą.

Jak jest podłączany wymiennik płytowy?

Montowany jest w pozycji pionowej. Zawór zakłada się w najwyższym punkcie. Jeśli chcemy zabezpieczyć wymiennik, powinno zastosować się kompensatory. Następnie montujemy zawór bezpieczeństwa pomiędzy wymiennikiem a zaworem i wybieramy miejsce, gdzie wolna przestrzeń pozwoli na wymianę płyt.

Dlaczego Airmex?

Wykwalifikowani specjaliści z Airmex od lat zajmują się pomaganiem klientom w wyborze płytowych wymienników ciepła.

Ponadto, Airmex zawsze dostosowuje się do swoich klientów, zwracając uwagę na istotny aspekt, jakim jest cena zakupu wymiennika.

Zawsze można liczyć również na nasze wsparcie w takich aspektach, jak:

  • czyszczenie chemiczne wymienników ciepła (płytowych, rurowych),
  • konserwacja i regeneracja wymiennika ciepła,
  • płyty i uszczelki zamienne do płytowych wymienników ciepła.