Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Wybierz drewno
dom

Wybierz drewno

Podjęcie decyzji o budowie domu to dopiero początek trudnych wyzwań i wyborów. Do najważniejszych należy nie tylko lokalizacja naszego przyszłego miejsca na ziemi, ale też materiał budowlany, z jakiego powstanie nasz dom. Jeżeli jesteśmy zwolennikami ekologicznego podejścia do życia, lubimy kontakt z naturą i cenimy sobie klimatyczne wnętrza, to najlepszym wyborem będą domy drewniane z bali całoroczne. Pod tym pojęciem kryją się jednak różnego rodzaju produkty.

Lipa, jodła, sosna i świerk

Domy z bali całoroczne mogą się różnić między sobą rodzajem drewna użytego do ich budowy. Popularnym drewnem, z którego powstają domy jest między innymi modrzew. Jest to drewno bardzo odporne na wilgoć, dzięki czemu trwałe, ale oprócz zalet ma też kilka wad. Przede wszystkim jest dość drogie, a także trudne w obróbce. Komfortowe domy z bali całoroczne powstają także z jodły. To również bardzo wytrzymałe drewno, a jednocześnie bardzo sprężyste, ale niestety, mniej odporne na wilgoć i trudno je zaimpregnować. Łatwy w obróbce jest świerk, choć ma też swoje wady. Przede wszystkim jest podatny na pleśń i grzyby, dlatego najczęściej wykorzystuje się go we wnętrzach, na przykład do budowy schodów czy podłóg.

domek z drewna

Zaufaj profesjonalistom

Domy drewniane z bali całoroczne mogą być też zbudowane z drewna sosnowego. Sosna jest bowiem miękka i łatwo poddaje się obróbce, ma jednak tendencję do pękania. Aby temu zapobiec należy ją dobrze zaimpregnować. Decyzja, które drewno wybrać nie jest więc łatwa. Najlepiej w tej kwestii poradzić się profesjonalisty i zaufać jego wiedzy i doświadczeniu.