Myśląc o ogrodzie zazwyczaj mamy przed oczami zielony trawnik, grządki z kwiatami, drzewka ozdobne. Tymczasem ogród może mieć zupełnie inną formę. Coraz więcej osób decyduje się chociażby na założenie ogrodu wodnego. Są to przepiękne oazy spokoju i relaksu. Świetnie prezentują się zarówno na dużych powierzchniach, jak i na niewielkim przydomowym ogródku. Jak zaprojektować taki ogród i z czym wiąże się posiadanie wodnego ogrodu? Warto zgłębić temat, by nie popełnić żadnego błędu.
Natura, piękno, spokój
Jak sama nazwa wskazuje, głównym elementem tego typu ogrodu jest woda. Może to być sieć niewielkich oczek wodnych, strumienie, ściany wodne czy wodospady. Zazwyczaj są one efektownie podświetlone i ozdobione kamieniami rzecznymi. Co istotne, nie chodzi tutaj o stworzenie sztucznych sadzawek z mnóstwem ozdób. Im bardziej naturalnie będzie wyglądał ogród, tym lepiej. Można powiedzieć, że przywiązanie do naturalności, prostoty i minimalizmu ogrody wodne czerpią ze stylu japońskiego. Akweny wodne nie muszą być duże. Chodzi o idealne wkomponowanie ich w ukształtowanie powierzchni i otoczenie. Oprócz wody w ogrodach wodnych powinna się znaleźć także roślinność, Jednak ten styl aranżacyjny jest wyjątkowy – roślin jest tutaj niewiele, a jeśli już są, to są to raczej rośliny zielone. Jeżeli zależy nam na dodaniu koloru w wodnym ogrodzie to warto wybrać rośliny z naturalnie wyglądającymi kwiatami. Ozdobną funkcję roślin przejmują tutaj skalne ozdoby, typu skalniaki, głazy wodne w strumieniu, żwirowe alejki.
Dla kogo taki ogród
Ogród wodny z pewnością zachwyca swoją prostą formą i naturalnością. Nie jest to jednak ogród dla każdego. Jeśli potrzebujemy ogrodu, w którym znajdzie się miejsce na zabawę dla dzieci czy domową siłownię na świeżym powietrzu to z pewnością powinniśmy wybrać inny styl aranżacyjny. Podobnie jeśli nie jesteśmy pasjonatami odgłosu płynącej wody taki ogród nie jest dla nas. Jest to natomiast doskonała forma ogrodu dla osób, które nie przepadają za kwiatami lub nie mają czasu na prace ogrodnicze.