Automatyka budynków to pojęcie, z którym stykamy się coraz częściej. I chociaż jeszcze kilka lat temu wydawać by się mogło, że tego typu wynalazki są jedynie kosztowną ciekawostką, rzeczywistość prezentuje się zupełnie inaczej. Jak się bowiem okazuje, automatyczne systemy, sterujące chociażby pracą urządzeń grzewczych, są nie tylko wygodne, ale też praktyczne. Już sama optymalizacja intensywności oświetlenia sprawia, że nasze oczy męczą się znacznie wolniej, zaś miesięczne opłaty za energię ulegają zauważalnemu obniżeniu. Nie dziwi więc fakt, że automatyka domowa i przemysłowa staje się powoli standardem, pozwalającym na zachowanie zrównoważonego rozwoju. Oto, co warto o niej wiedzieć.
-
Automatyka budynków w przemyśle
W dzisiejszych czasach, praktycznie każde przedsiębiorstwo sięga po nowoczesne technologie. Dotyczy to w szczególności firm, stawiających w dużej mierze na pracę biurową. Jak zauważają eksperci, wielogodzinna praca przed ekranem komputera nie ma jednak najlepszego wpływu na samopoczucie pracownika. Z tego też powodu, coraz więcej biurowców wykorzystuje obecnie właśnie zaawansowaną automatykę budynków. Nowoczesne systemy, działające w oparciu o ustawione wcześniej harmonogramy pracy, dostosowują warunki wewnątrz biura do aktualnej pogody i/lub pory dnia. W efekcie, zapalone światło rozjaśnia się stopniowo wraz z postępującym zachmurzeniem, zaś temperatura, generowana przez instalację grzewczą, utrzymuje się na stałym poziomie. Rozwiązanie to sprawia, że nie ma tu konieczności każdorazowej zmiany konfiguracji w sposób manualny, zaś pracownicy, przebywający wewnątrz budynku, zachowują dobre samopoczucie i chęć do pracy.
-
Automatyka domowa
Oczywiście, technologie Smart Building już od dłuższego czasu cieszą się niesłabnącą popularnością także w budownictwie mieszkalnym. Automatyka domowa nie ustępuje bowiem w żadnym stopniu wspomnianym wyżej rozwiązaniom, wykorzystywanym na terenie biurowców. Inteligentne termostaty i ściemniacze pozwolą nam na cieszenie się każdą wolną chwilą, przy jednoczesnym obniżeniu cen rachunków za prąd i ogrzewanie. Co więcej, rozwiązanie to stanowi znakomite uzupełnienie instalacji fotowoltaicznych, umożliwiając połączenie wygody z niezależnością energetyczną.