Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Funkcjonalny trawnik przed domem
wskazówki

Funkcjonalny trawnik przed domem

Niejeden z nas marzy o trawniku rodem z hollywoodzkich przedmieść. Jak to się dzieje, że niektórzy mają tak piękne, soczyście zielone i idealnie przycięte trawniki? Czy jest to kwestia dużych nakładów pieniężnych czy może zatrudnienia profesjonalnego ogrodnika? Okazuje się, że sekret tkwi jeszcze w czymś innym – w dobrym zaprojektowaniu trawnika. Jeśli dobrze zaaranżujemy przestrzeń przed domem z pewnością będzie ona naszą dumą. Podpowiadamy jak zaprojektować trawnik, by był on nie tylko piękny, ale i funkcjonalny.

Wszystko zaprojektowane w najdrobniejszym szczególe

Dla wielu osób sporym zaskoczeniem może być informacja, że trawnik powinien być zaprojektowany w najdrobniejszym szczególe. Bo niby takie nic – zwykły trawnik. Tymczasem trawnik stworzony bez projektu rzadko kiedy pięknie się prezentuje, a już na pewno nie jest funkcjonalny. Jeśli więc chcemy, by nasz trawnik był łatwy w utrzymaniu i pielęgnowaniu, powinniśmy przemyśleć jakie mamy względem niego oczekiwania. Będzie to miało wpływ na wybór gatunku trawy, jej rozmieszczenia, a także wyposażenia trawnika w sprzęt dodatkowy. Bardzo istotne jest zaprojektowanie ścieżek i wyznaczenie miejsc parkingowych czy podjazdów.

Projekt dobrany do właściciela

Przy projektowaniu trawnika należy zachować zdrowy rozsądek. W końcu to trawnik powinien spełniać oczekiwania, potrzeby i możliwości właściciela, a nie odwrotnie. Jeśli więc nie jesteśmy pasjonatami pielęgnowania trawnika zdecydujmy się na wykorzystanie mało wymagających gatunków trawy, który nie będzie wymagała stałej ingerencji człowieka. Bardzo pomocne są także inteligentne systemy nawadniające, takie jak zraszacze automatyczne. Trawa powinna być odporna na działanie niższych temperatur i częstą ekspozycję na działanie promieni słonecznych. Jeśli zamierzamy chodzić po naszej trawie, wybierzmy gatunek dobrze znoszący gniecenie. Osoby, które lubią dbać o zieleń, mogą sobie pozwolić na bardziej wymagające trawy, a nawet posadzenie drzewek ozdobnych czy stworzenie fajnych żywopłotów.