Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Ogród w stylu japońskim
trendy

Ogród w stylu japońskim

Fascynuje Cię piękno i kultura Japonii? Chciałbyś przenieść cząstkę tej fascynującej krainy do Polski, a najchętniej do swojego domu? Jest na to sposób – założenie ogrodu w stylu japońskim. Jest to coraz chętniej wybierane rozwiązanie. Bo czy może być bardziej sprzyjające relaksowi miejsce, niż właśnie ogród japoński? Prezentujemy kilka podstawowych zasad, którymi należy się kierować, by stworzyć japoński ogród w realiach polskiego klimatu.

Natura przede wszystkim

W czym tkwi piękno ogrodów w stylu japońskim? Przede wszystkim w ich naturalnym charakterze. Japończycy są narodem mającym ogromny szacunek do natury. Tak więc stworzyli ogrody, które czerpią z dobrodziejstw natury pełnymi garściami. Ogród w stylu japońskim powinien być więc jak najbardziej naturalny. Oczywiście, japońska oaza w warunkach polskich jest sztuczna, ale jej wygląd powinien być tak zaprojektowany, by ingerencja człowieka w naturalne środowisko była niewidoczna. Jak to osiągnąć? Wykorzystując naturalne dobrodziejstwa – kamienie, wodę i zieloną roślinność. Bez tych trzech elementów nie może być mowy o stworzeniu ogrodu w stylu japońskim.

Prostota, elegancja i naturalność

Patrząc na ogrody japońskie można odnieść mylne wrażenie, że ich zaprojektowanie i stworzenie wymaga wielu zabiegów, wiedzy i doświadczenia. Tymczasem wystarczy pamiętać o wspomnianych już elementach składowych ogrodu w stylu japońskim – głazach, wodzie i zielonych roślinach oraz kierować się zasadą minimalizmu i prostoty. Im mniej oznak oczywistej ingerencji człowieka w kształt ogrodu będzie prezentował nasz ogród, tym lepiej. Jeśli niemożliwe jest stworzenie oczka wodnego, wodospadu czy strumyka, wodę można zastąpić żwirkiem. Kamienie dobrane do ozdoby powinny przypominać lub jeśli jest to możliwe, być naturalnymi kamieniami rzecznymi. Do ogrodu w stylu japońskim warto wybierać zielone rośliny, które można przełamać pięknymi roślinami kwitnącymi, np. magnolią, azalią czy peonią. Warto przy tym pamiętać, że nie każda typowo japońska roślina sprawdzi się w polskim, nieco zimniejszym klimacie.