Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Miejskie ogrody
ogród

Miejskie ogrody

Przyjęło się, że myśląc o ogrodach mamy przed oczami wolno stojący dom, najlepiej na obrzeżach miasta. Tymczasem współczesna architektura często stwarza możliwość stworzenia ogrodu również wówczas, gdy mieszkamy w domach wielorodzinnych. Miejskie ogrody mogą być piękne i funkcjonalne. W czasach kiedy otacza nas coraz mniej zieleni, posiadanie własnego azylu jest wprost na wagę złota. Podpowiadamy jak urządzić miejski ogród, by wykorzystać dostępną przestrzeń jak najlepiej.

Dobra organizacja kluczem do sukcesu

Bez wątpienia można powiedzieć, że osoby, które mają możliwość stworzenia własnego ogrodu, mieszkając w mieście należą do szczęściarzy. Jeśli jednak nie podejdziemy do zakładania miejskiego ogrodu z odpowiednią rozwagą, odbierzemy sobie szansę na posiadanie wielofunkcyjnego azylu w pobliży domu. Zanim więc przystąpimy do aranżacji, warto się zastanowić, jakie są nasze potrzeby. Czego innego od ogrodu będzie oczekiwać bowiem singiel, a czego innego rodzina z kilkorgiem dzieci. Dobrym pomysłem jest stworzenie projektu i trzymanie się go podczas prac ogrodniczych. W projekcie należy uwzględnić strefy, na które podzielony zostanie ogród.

Ogród ma być wygodny

Często można spotkać opinie różnych osób, które narzekają na swojego ogrody. Źle zaaranżowana przestrzeń staje się bowiem jedynie źródłem pracy i nerwów. Dlatego też, przy zakładaniu ogrodu warto pamiętać, że to my mamy się w nim dobrze czuć. Nie sugerujmy się modami czy podpowiedziami innych. Ma to być nasz własny azyl. W przypadku niewielkich powierzchni łatwo jest przesadzić i zbytnio wypełnić ogród ozdobami, roślinami czy meblami ogrodowymi. Często mniej znaczy więcej. Z kolei duże przestrzenie mogą się wydawać puste i generować dużo pracy przy pielęgnacji ogrodu. Wówczas dobrze jest ułatwić sobie dbanie o ogród i wybrać mało wymagające rośliny czy po prostu zasiać trawę. To, jak wyglądał będzie nasz miejski ogród warto także dostosować do naszych możliwości w tematyce ogrodnictwa. Jeśli jesteśmy pasjonatami kwiatów i prac w ogrodzie możemy sobie pozwolić na bardzo wymagające rośliny, jeśli jednak ta tematyka jest nam obca, wybierzmy proste w pielęgnacji gatunki kwiatów i krzewów ozdobnych.