Z miłości do wnętrz i ogrodów

wszystko o Twoim domu i ogrodzie
Kotwa musi być wytrzymała
budownictwo

Kotwa musi być wytrzymała

Łączenie konstrukcji budowlanych odbywa się za pośrednictwem kotew. Podczas prac budowlanych dobiera się odpowiednie elementy łączące, w zależności od tego, z jakim materiałem ma się do czynienia, czy jakiego kształtu lub rozmiaru łączniki są akurat potrzebne. W każdym przypadku jednak niezwykle istotna jest jakość, co ma wpływ na wytrzymałość tych elementów. Między innymi dlatego tak popularne są kotwy nierdzewne, stosowane w różnych rodzajach konstrukcji.

Ważna odporność na warunki zewnętrzne

W przypadku konstrukcji budowlanych, szczególnie tych znajdujących się na zewnątrz (aczkolwiek nie tylko), kluczowym aspektem jest ich wytrzymałość. To oznacza, że kotwy muszą być odporne na działanie ogromnych sił, ale także wytrzymałe na przykład na czynniki atmosferyczne, w tym na wodę oraz słońce. Te ostatnie mogą bowiem wpłynąć na pogorszenie się jakości łączników, a co za tym idzie, konieczne będą poprawki czy naprawa. Nie ma się więc co dziwić, że kotwy nierdzewne są tak powszechne. Tego typu łączniki nie tylko charakteryzują się wytrzymałością na duże obciążenia, ale też nie ulegają deformacjom czy niszczeniu, związanym z działaniem warunków zewnętrznych.

Kotwy nierdzewne z szerokim zastosowaniem

Generalnie kotwy wykorzystywane w konstrukcjach budowlanych mają bardzo szerokie zastosowanie. Sięga się po nie jako elementy konstrukcyjne, łączeniowe, jako łączniki tymczasowe. W przypadku takiej cechy, jak antykorozyjność, najlepiej sprawdzają się w warunkach zewnętrznych, kiedy działanie wody i innych czynników jest największe. Dzięki tego typu elementom łączy się warstwy ścian, ale też na przykład mocuje balustrady lub poręcze, używa się ich w czasie montażu systemów wodociągowych czy szalunków na budowie.

Jedną z zalet kotew, oczywiście oprócz wytrzymałości, jest łatwość montażu. Na przykład w przypadku elementów wkręcanych całe działanie zajmuje niewiele czasu, co ma duże znaczenie dla inwestora.

Artykuł powstał przy udziale serwisu sfsintec.biz oferującego kotwy nierdzewne (www.sfsintec.biz/mo/pl/pl/web/industrial_solutions/construction/flat_roof_2/flat_roof_3.html)